eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Gerevich János, az Ökumenikus Segélyszervezet ukrajnai-kárpátaljai kirendeltségének vezetője (k) beszél Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j2) és Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója (j) közös sajtótájékoztatóján a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhelyen, a kárpátaljai Csapon 2022. február 27-én. Magyarország szerepet vállal az Ukrajnában kialakult humanitárius katasztrófa enyhítésében - mondta Szijjártó Péter. A magyar kormány100 ezer liter üzemanyagot, emellett az Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködve élelmiszert, higiéniai és gyermekápolási termékeket juttat a bajba jutottaknak, az első szállítmány 28 tonna élelmiszerrel már meg is érkezett.
Nyitókép: MTI/Nemes János

Kárpátalján főképp húshiány van - és 70-80 ezer menekült Ukrajna más részeiből

Gerevich János, az Ökumenikus Segélyszervezet ukrajnai képviseletének vezetője az InfoRádióban elmondta, a kereskedők előtt nagy feladat áll: valahonnan beszerezni, amit a boltok polcaira tesznek. A segélyszervezet ukrajnai elosztóbázisa közben felállt.

Ukrajna háború sújtotta területein élelmiszer- és gyógyszerhiány kezd kialakulni. Kárpátalján leginkább a húskészítmények hiányoznak a boltokból - mondta el az InfoRádiónak az Ökumenikus Segélyszervezet ukrajnai képviseletének vezetője.

Gerevich János szerint folyamatosan csökken a bolti húskínálat, míg a hentesüzletek még tartják magukat, mert máshonnan szerzik be a kínálatukat.

"Tészták, konzervek, kenyér; látszik, hogy a boltok azokat a tartalékokat mozgósítják, ami maradt. Volt egy nagy felvásárlási láz, és szerintem ez most is tart még" - mondta.

Ha viszont volt felvásárlási láz, lehet még tartalék, csak a háztartásoknál. Erre a felvetésre Gerevich János azt mondta, ha vannak is ilyen készletek, szintén fogytán vannak.

"Ukrajna központi részéből nem tudnak árut szállítani Kárpátaljára.

Főleg emiatt alakul ki egy ilyen hiány. Azon kell gondolkodni, hogyan lesznek ellátva az emberek élelmiszerrel. Valamilyen megoldást az üzletembereknek is kell találniuk" - szögezte le. Szerinte erre az lesz a válasz, hogy a kereskedők külföldön szerzik be az eladni kívánt árut, nem otthon.

Cáfolta, hogy segélyszállítmányokat bárki megtámadna, sőt, az ukrán kormány jelentősen leegyszerűsítette a humanitárius szállítmányok fogadását.

Az Ökumenikus Segélyszervezet már felállította az ukrajnai elosztóláncot is, lesz is rá szükség, mert Kárpátalján jelenleg is van 70-80 ezer menekült az ország belső részeiből.

Ahol pedig nincs harci cselekmény, ott a közműszolgáltatással sincs gond.

Gerevich János kijelentette,

a háború kitöréséig 6 millió ukrán állampolgár dolgozott Nyugat-Európában, most első körben az ő rokonaik, barátaik hagyták el Ukrajnát a háború elől menekülve,

jellemzően a középosztály, de most már látni, hogy "jönnek Zsigulik, kopott buszok, éhes, szomjas, fázó menekülők, ijedt gyerekek".

Újabb emberáradat indulhat, ha az ukrán-orosz megállapodások szerint humanitárius folyosókon kiengedik az ostromlott városokból a lakosságot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×