eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
DONETSK, UKRAINE - FEBRUARY 22: A female soldier walks in the streets of self-proclaimed so-called Donetsk Peoples Republic (DNR) after Russiaâs decision to recognize the Donetsk region as an independent state in Donetsk, Ukraine on February 22, 2022. (Photo by Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images

Úgy néz ki, ezt a casus bellit az oroszok most nem vetik be

Oroszország a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok területeként ismeri el azokat a kelet-ukrajnai régiókat, amelyek a szakadárok irányítása alatt állnak, de nem a teljes Donyeci és Luhanszki területet – írja az Interfax Andrej Rudenko külügyminiszter-helyettes kijelentésére hivatkozva.

Rudenko békülékeny hangnemet ütött meg, amikor kedden a sajtónak nyilatkozott: azt mondta, hogy „egyelőre nem tervezik sehol se bevetni az orosz haderőt”, csak ha a szakadár területeket támadás éri – írja a Portfolio.

Korábban orosz tisztségviselők azt nyilatkozták, hogy „korai arról beszélni”, hogy mi pontosan a hétfőn elismert szakadár „népköztársaságok” területe, ezért több nyugati elemző is attól tartott, hogy ez váltja ki a háborús ürügyet Ukrajna ellen.

Ha ugyanis Oroszország teljes Donyec és Luhanszk oblasztot elismerte volna a szakadár területek részeként, olyan régiók is a „népköztársaságok” részévé váltak volna, melyeket ukrán katonák ellenőriznek. Így tehát támadást indíthattak volna az ukrán haderő „betolakodásának” visszaverése érdekében az oroszok, a szakadárokkal együttműködve.

Úgy néz ki, ezt a casus bellit az oroszok most nem vetik be, bár továbbra is tisztázatlan, hogy mi számít pontosan a „szakadárok ellenőrzése alatt álló” területnek. A pontos fizikai régiók kijelölése biztos további feszültséget okoz majd Oroszország és Ukrajna közt majd hosszabb távon.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×