Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Nyitókép: Forrás: Pixabay.com

A koronavírus még a cápatámadások számára is hat

A legtöbb tragédia Ausztráliában történt.

Három év csökkenés után tavaly nőtt a cápatámadások száma. A jelenségre ugyanakkor hatással lehetett az is, hogy 2020-ban a koronavírus miatt sok strandot bezártak: a számok ettől drámaibbnak tűnhetnek, mint amilyenek a valóságban.

A Nemzetközi Cápatámadási Nyilvántartó kutatói tavaly 73 provokálatlan incidenst regisztráltak, szemben a 2020-as 52 harapással – derül ki az NBC News cikkéből. Tyler Bowling, a nyilvántartó vezetője rámutatott, hogy a 2020-as 52 harapás a legkevesebb dokumentált eset volt az elmúlt több mint egy évtizedben. A 2021-es 73 harapás jobban igazodik az ötéves 72-es globális átlaghoz.

A kutatók tavaly összesen 11 cápatámadásból fakadó halálesetet jegyeztek fel, amelyek közül kilencet nem provokáltnak tekintettek.

Ausztrália állt a lista élén három nem provokált halálesettel, amelyet Új-Kaledónia követ kettővel. Az Egyesült Államokban, Brazíliában, Új-Zélandon és Dél-Afrikában egy-egy nem provokált halálos cápatámadás történt.

Provokálatlan támadásról akkor beszélünk, ha nem történik emberi kapcsolatfelvétel: a Nemzetközi Cápatámadási Nyilvántartás szerint provokált támadásnak minősül, ha az ember kezdeményezi a kapcsolatot, például ha búvárok próbálnak megérinteni egy cápát, vagy ha halászok vesznek ki egy cápát a hálóból.

Florida évtizedek óta vezet az Egyesült Államokban és a világ többi részén a provokálatlan cápaharapások terén, a kutatók szerint ez a tendencia 2021-ben is folytatódott.

Floridában tavaly 28 provokálatlan harapás történt,

míg az USA többi részén 19, az Egyesült Államokon kívül pedig összesen 26. Ez összhangban van Florida legutóbbi ötéves éves átlagával, amely 25 támadás volt.

Az Egyesült Államokban 2021-ben egyetlen halálos kimenetelű, nem provokált cápatámadás történt Kaliforniában. Egy férfi halt megvízisport közben Morro Bayben karácsony este.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×