eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
BRUSSELS, BELGIUM - OCTOBER 21: Germanys Chancellor Angela Merkel, French President Emmanuel Macron, President of the European Commission Ursula von der Leyen, President of the European Council Charles Michel and other leaders pose for a family photograph with EU leaders on the first day of a European Union (EU) leaders summit in Brussels on October 21, 2021. (Photo by Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images

Közös nyilatkozat született az energiaárak kezeléséről és a koronavírus-járványról az EU-csúcson

Eszerint az EB energiaügyi intézkedéscsomagja hasznos elemeket tartalmaz, ugyanakkor meg kell vizsgálni az EU gáz- és villamosenergia-piacait és az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerével kapcsolatos spekulatív tevékenységeket.

Az uniós tagországok vezetői zárónyilatkozatot fogadtak el a megemelkedett energiaárak kezelésére vonatkozóan, a koronavírus-járvány európai helyzetéről és az uniós klímavédelmi célkitűzésekről - közölte Barend Leyts, az Európai Tanács elnökének szóvivője Twitter-üzenetében péntek hajnalban, a kétnapos uniós csúcs első munkanapját követően.

Az uniós tagállamok állam- illetve kormányfői brüsszeli csúcstalálkozójukon elfogadott zárónyilatkozatukban közölték: az Európai Bizottság október közepén bemutatott, a megemelkedett energiaárak okozta rendkívüli helyzet kezelését célzó intézkedéscsomagja hasznos elemeket tartalmaz úgy rövid, mint hosszú távon.

Leszögezték, a tagállamoknak és az uniós bizottságnak sürgősen, a lehető legjobban ki kell használniuk az eszköztár kínálta lehetőségeket a magas energiaárak hatásainak rövidtávú kezelésére, a leginkább rászoruló fogyasztók megsegítése és az európai vállalatok támogatása céljából.

A tagállami vezetők felkérték az Európai Bizottságot,

vizsgálja meg, hogyan működnek az unió gáz- és villamosenergia-piacai, és vizsgálja meg az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerével kapcsolatos spekulatív tevékenységeket,

melyek során a vállalatok engedélyeket szereznek az üvegházhatású gázok kibocsátásának ellensúlyozására az európai értékpapírok segítségével.

Felkérték az Európai Bizottságot és a Tanácsot, hogy mihamarabb mérlegeljék az intézkedéseket, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a háztartások és a vállalatok megfizethető áron jussanak hozzá az energiához, ellenállóbbá tegyék az EU energiarendszerét, és hozzájáruljanak a klímasemlegesség elérését célzó biztonságos átmenethez. A vezetők továbbá felkérték az Európai Beruházási Bankot: vizsgálja meg, miként tudná felgyorsítani a zöld átmenetet segítő beruházásokat.

A koronavírus-járvány európai helyzetével kapcsolatban közölték, hogy

  • a beoltottak számának növelése érdekében fokozni kell az oltási kedvet és az oltóanyagokkal kapcsolatos félretájékoztatás elleni küzdelmet, különösen a közösségi média platformjain.
  • Figyelni kell a lehetséges új vírusváltozatok megjelenésére és elterjedésére, illetve
  • a válság tapasztalatai alapján erősíteni kell az EU ellenálló képességét és felkészültségét is.
  • A jövőbeni egészségügyi vészhelyzetek megelőzése és az azokra való reagálás biztosítása érdekében az egészségügyi unió jogalkotási csomagjáról szóló tárgyalások lezárására van szükség.

A tagállami vezetők megbeszélést folytattak a klímavédelmi célkitűzésekről is a novemberben Glasgow-ban, az ENSZ szervezésében tervezett klímakonferenciát megelőzően. Leszögezték, a klímasemlegesség biztosítását célzó intézkedéseket erősíti kell, összhangban a Párizsi Megállapodással, miszerint a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését 2 Celsius-fok alatt kell tartani, illetve törekedni kell az 1,5 Celsius-fok alatti emelkedés elérésére. Az Európai Tanács emlékeztetett, hogy az EU-nak és a tagállamoknak folytatniuk kell az éghajlatváltozás elleni finanszírozásuk növelését.

Az uniós csúcstalálkozó pénteken a migrációs helyzet áttekintésével folytatódik - közölte Barend Leyts.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×