eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Újabb helyreállítási tervet hagyott jóvá Brüsszel

Ursula von der Leyen gratulált és figyelmeztetett is.

Zöld jelzést kapott az Európai Bizottságtól a román nemzeti helyreállítási és ellenállóképességi terv (PNRR), amely a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk felszámolását célzó európai uniós pénzügyi csomagból Romániának jutó 29,2 milliárd euró felhasználási módját részletezi.

A jóváhagyott tervet Ursula von der Leyen, az EB elnöke ünnepélyes keretek között adta át Bukarestben Klaus Iohannis román államfőnek és Florin Citu miniszterelnöknek.

A bukaresti sürgősségi egyetemi kórházban tartott közös sajtóértekezletükön az EB elnöke rámutatott: a román helyreállítási terv az új nemzedéket szolgálja, 41 százaléka a zöld energia meghonosítását támogatja. A keretösszeg 21 százalékát fordítják a digitalizálásra, a közszolgáltatások korszerűsítésére, jelentős alapok állnak rendelkezésre a romániai egészségügyi szolgáltatások és oktatási rendszer fejlesztésére.

Ursula von der Leyen gratulált a román hatóságoknak a terv kidolgozásához, és arra figyelmeztette őket, hogy

"ez nem az út vége", a projektek megvalósítása, a pénzalapok lehívása során "minden elvárást be kell tartani".

A román államfő szerint a PNRR brüsszeli elfogadása csak "szakaszgyőzelem", az ország előtt álló legnagyobb kihívás, hogy a PNRR-be foglalt reformokat és beruházásokat, maradéktalanul meg is valósítsák. Iohannis szerint a román helyreállítási terv nem szándéknyilatkozat, hanem pontos menetrend. Úgy vélte: életbe léptetését nem veszélyeztetheti a jelenlegi bukaresti koalíciós válság, hiszen a terv olyan célkitűzéseket tartalmaz, amelyekkel "mindenki egyetért".

A román kormányfő szerint a PNRR megvalósulása révén Románia felzárkózhat az unió középmezőnyéhez. Felidézte: a Next Gereration EU pénzügyi keretből rendelkezésére álló alapok egy harmadát Románia a szállítási infrastruktúra fejlesztésére fordítja: 3,1 milliárd eurót autópálya-építésre, 3,9 milliárdot a vasút korszerűsítésére, 600 milliót a bukaresti és kolozsvári metróépítésre.

Florin Citu azt ígérte: a román kormány életbe lépteti a PNRR-ben vállalt adó-, nyugdíj-, és bérreformot, ugyanakkor a polgárok életminőségét javító beruházásokra összpontosít, mert "nem topoghat egy helyben, amikor mindenki fejlődik". A bukaresti kormány az első 3,8 milliárd eurót még idén le akarja hívni.

Bukaresti látogatása során az EB elnöke felkereste az elnöki hivatalt, és a kormány tagjaival is találkozott. A megbeszélésre és a PNRR elfogadásának ünnepélyes bejelentésére Citu Cristian Ghineát, a - kormányból kilépett USR-PLUS szövetség által jelölt - európai beruházásokért felelős volt minisztert is meghívta, akinek jelentős szerepe volt a román helyreállítási terv összeállításában és brüsszeli elfogadtatásában.

Románia - más államoktól eltérően - nemcsak a vissza nem térítendő támogatást, hanem a kedvezményes hitel formájában rendelkezésére álló keretet is igénybe akarja venni. A nemzeti helyreállítási terv szerint a bukaresti kormány 14,25 milliárd euró támogatást és 14,94 milliárd eurós hitelt akar elkölteni 2026 decemberéig a Next Generation EU alapból.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×