Infostart.hu
eur:
400.15
usd:
342.9
bux:
99921.45
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
Flags of the United Kingdom and the European Union.Brexit concept.
Nyitókép: egal/Getty Images

Az európaiak készek lennének visszafogadni a briteket

A Brexit ötödik évfordulóján elvégzett felmérés tanúsága szerint a legtöbb európai visszafogadná a briteket az unió kötelékébe - de az is kiderült, hogy kíváncsian figyelik, hogyan boldogulnak azon kívül.

Ha összességében jól járnak a britek azzal, hogy kiléptek az EU-ból, több nemzet fiai is készen állnának arra, hogy akár saját országuk kilépése mellett foglaljanak állást, derült ki a Redfield & Wilton Strategies friss felméréséből, melyet a Reuters ismertetett.

Ma van öt éve annak, hogy a britek 51,9 százalékos többséggel amellett szavaztak, hogy az ország kilépjen az EU-ból. A döntés mind a brit, mind az európai közvéleményt meglepte, majd éveken át tartó Brüsszel–London-huzavona következett a kilépés pontos részleteiről. Végül 2020. december 24-én sikerült megállapodásra jutni a feltételeket illetően.

Ez ugyanakkor közel sem jelenti azt, hogy lezárult volna a folyamat. A vízumok körüli vitákat halászati kérdésekben folytatott csörték követték, talán épp ezért sok európai a közeljövőben nem gondol kilépésre. A francia, német, spanyol és olasz emberek körében végzet felmérés szerint a válaszadók többsége az unióban maradás mellett voksolna, ha a közeljövőben népszavazást tartanának országa uniós tagságáról.

A spanyolok a leghatározottabbak: 84 százalékuk maradna az unióban.

A válaszadók többsége emellett pozitív véleménnyel van az EU-ról, és úgy véli, tagságuknak előnyei vannak. Az olasz válaszadók ennek ellenére arra a kérdésre, hogy vajon a britek jól döntöttek-e 2016-ban, igennel válaszoltak. A németek, franciák és spanyolok szerint ugyanakkor hiba volt a kilépés mellett dönteni. Az olaszok szerint továbbá a britek nem is fogják megbánni ezt a döntést.

Ezzel együtt sem gondolják ugyanakkor azt a válaszadók, hogy ne alakulhatna úgy, miszerint érdemes lehet még a jövőben elhagyni az államszövetséget. Ha a brit állam még öt év múlva is jó gazdasági állapotban lesz, az olaszok fele valószínűleg a távozásra szavazna. A francia és a német válaszadók is hasonlóan vélekedtek, a spanyolok megosztottabbak a kérdésben. Ha viszont a britek gondolnák meg magukat, szívesen látnák őket ismét az EU berkeiben: a spanyolokra jellemző leginkább ez a nézet, míg a franciákra a legkevésbé. Ez a lehetőség azonban jelenleg eléggé valószínűtlen, mivel egy YouGov -felmérés szerint

a britek 35 százalékénak van csak pozitív véleménye az unióról,

míg 50 százaléknak többé-kevésbé rossz az álláspontja.

A brexit a belpolitikai viszonyokat is felrázta Nagy-Britanniában: a skótok függetlenedési törekvései új erőőre kaptak annak köszönhetően. A spanyol, a német és az olasz többség be is fogadná a skótok az uniós tagállamok sorába.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem váratlan bosszúságokról, például hosszú várakozásokról is szólnak. Az ilyenkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, vagy akár el is kerülhető. Egyebek közt erről beszélt az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Kim Dzsongun észak-koreai diktátor háromnapos látogatáson fogadta Phenjanban Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. A sztálinista vezető „feltétel nélküli támogatást” ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Rusztem Umerov védelmi miniszterrel történt találkozója után azt írta, változtatásokra van szükség az állami intézményekben, jobb kapcsolatokat kell kialakítani az Egyesült Államokkal, illetve új lépésekre van szükség az ország védelmi szektorának vezetése kapcsán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×