Infostart.hu
eur:
397.54
usd:
342.96
bux:
101306.73
2025. július 28. hétfő Szabolcs
A német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház oltópontján 2021. május 13-án. Ezen a napon 101 kórházi oltóponton megkezdődött azoknak a 16-18 éveseknek az oltása, akik már regisztráltak és időpontot is foglaltak.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Százmillió adag oltást ajánlott fel Nagy-Britannia

A G7-csúcstalálkozó résztvevői egymilliárd dózis vakcinát adnak a rászoruló országoknak, az Egyesült Államok ennek a felét vállalja.

Nagy-Britannia százmillió adag koronavírus-oltást adományoz a következő egy évben a rászoruló országoknak saját többletéből – közölte Boris Johnson brit miniszterelnök.

Johnson a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) hivatalosan pénteken kezdődő, kétoldalú találkozók szintjén már két napja tartó délnyugat-angliai csúcstalálkozója elé terjeszti a brit felajánlást.

A Downing Street pénteki tájékoztatása szerint a G7-csúcs résztvevői – a csoport soros elnöki tisztségét betöltő Nagy-Britannia mellett az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Franciaország és Olaszország – a találkozón

legalább egymilliárd adag koronavírus-oltóanyagot adományoznak a világ többi országának, emellett tervet dolgoznak ki a vakcinagyártás felfuttatására,

annak érdekében, hogy az adományozási cél teljesíthető legyen.

A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint Nagy-Britannia az általa felajánlott 100 millió adag oltásból ötmilliót már szeptember végéig átad a világ legszegényebb országainak.

A brit kormány további 25 millió dózist az idei év végéig, a fennmaradó részt a következő egy évben adja át a rászoruló országoknak.

A 100 millió adag 80 százalékát London a szerényebb jövedelmű országok oltóanyag-ellátására életre hívott COVAX beszerzési programnak adja, a többit a rászoruló országokkal kötendő kétoldalú megállapodások alapján osztja el.

A Downing Street beszámolója szerint a következő hetekben szétosztani tervezett ötmillió dózis átadásával Nagy-Britannia fedezni tudja a koronavírus-járvány által legsúlyosabban érintett országok azonnali oltóanyagigényeit, anélkül, hogy saját hazai oltási programjának végrehajtását késleltetnie kellene.

Boris Johnson a G7-csúcson azt is kéri majd a tagországoktól, hogy biztassák gyógyszergyáraikat az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat modelljének átvételére, vagyis arra, hogy önköltségi áron biztosítsanak oltóanyagot a felhasználóknak a koronavírus-járvány idejére.

Johnson hivatala közölte, hogy a Pfizer, a Moderna és a Johnson & Johnson gyógyszergyárak már kötelezettséget vállaltak 1,3 milliárd adag vakcina nyereség nélküli átadására fejlődő országoknak.

Joe Biden amerikai elnök a G7-találkozó helyszínén bejelentette: az Egyesült Államok 500 millió adag koronavírus-oltóanyagot vásárol a Pfizer gyógyszeripari csoporttól a rászoruló országok számára.

Biden elmondta, hogy e félmilliárd adag vakcinát az amerikai kormány csaknem száz olyan ország között osztja szét, amelyeknek égető szükségük van a segítségre a koronavírus-járvány elleni küzdelemben, és az adományhoz Washington semmiféle feltételt nem szab.

Az amerikai elnök közölte: a vakcinák szállítása már augusztusban megkezdődik, egyenesen a gyártóüzemekből, és az idén 200 millió adag jut el rendeltetési helyére.

Az Egyesült Államok a fennmaradó 300 millió dózist 2022 első felében szállítja.

Boris Johnson a csúcstalálkozón konkrét kötelezettségvállalásokat kér a G7 csoport többi tagországának vezetőitől annak elősegítésére, hogy 2022 végéig a világ teljes lakosságát be lehessen oltani a koronavírus ellen.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Balogh László: Budapesten az átlaglakás nemrég még luxusnak számított

Balogh László: Budapesten az átlaglakás nemrég még luxusnak számított

Az albérletpiacon kisebb ütemben nőnek az árak, mint az eladó ingatlanoknál, de a felsőoktatási tanulmányaikat kezdők helyzete így sem könnyű –fejtette ki az InfoRádió Aréna című műsorában Balogh László. Az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője beszélt az Otthon Start program ingatlanpiaci hatásairól és arról is, hogy Magyarországon európai viszonylatban kiemelkedően nőttek az ingatlanárak.

Elemző: az Amerikával való vámkiegyezés ugyan enyhíti a bizonytalanságot, de azért ne ujjongjunk

Az MBH Bank elemzési centrumának vezetője az InfoRádióban felhívta rá a figyelmet, hogy nem egyenlő felek között zajlott a tárgyalás, a kialkudott gépjárműipari vámteher pedig semmiképp se jó, de legalább nem tragikus. Viszont bizonyos ágazatok esetén még nincs megegyezés, a szereplők továbbra is izgulhatnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.29. kedd, 18:00
Ferencz Orsolya
űrkutatásért felelős miniszteri biztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×