eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Boris Johnson brit miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből, hogy részt vegyen a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok alsóházi órájában a brit parlament alsóházában, Londonban 2021. május 26-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Négy hét kitartást kérhet a miniszterelnök a britektől

Boris Johnson a várakozások szerint ma azt jelenti be, későbbre toldóik a nagy brit nyitás.

Ha négy héttel később "szabadítják fel" a briteket, az ezrek kórházba kerülését akadályozhatja meg, közölték szakértők a brit miniszterekkel. Az eredeti tervek szerint egy hét múlva, azaz június 21-én a koronavírussal kapcsolatos összes korlátozást feloldották volna a szigetországban, ehelyett azonban az várható, hogy Johnson ma azt kéri a britektől, további kettő-négy hétig tartsák be ezeket. A változás oka a Delta variáns, amely nagyon gyors ütemben terjed Nagy-Britanniában, írja a The Guardian.

A BBC úgy tudja, a miniszterek négyhetes csúsztatást fogadtak el, ennek ideje alatt a legtöbb ma betartandó szabály továbbra is életben marad.

A Delta az ok

A Delta, vagyis az Indiában felfedezett variáns a friss brit esetek több mint 90 százalékáért felel, az oltások kevésbé védenek ellene, legalább 40 százalékkal gyorsabban terjed és megduplázza a kórházi kezelés esélyét azoknál, akik elkapták.

Várhatóan nem lesz népszerű a bejelentés a toryk lezárásszkeptikus rétegeiben - ők a koronavírus vendéglátóiparra gyakorolt hatásán túl amiatt aggódnak, hogy a kormányzat nem lesz elég bátor ahhoz, hogy megszüntessen minden korlátozást. A legfrissebb modellezés szerint ugyanakkor

a Delta variáns harmadik hullámot okoz majd a fiatal, még nem oltott britek körében.

A legtöbb idős embert már két adag vakcina védi, de így is megugorhat a kórházban kezelt betegek száma, mivel még nincs minden veszélyeztetett beoltva, és nem is mindenkinél alakít ki olyan robusztus védelmet az oltás.

Kettős nyomás a kórházakon

A várhatóan ma közzéadandó modellezés szerint négyhetes csúsztatással kellene majd feloldani a korlátozásokat azért, hogy az addig beadott oltások gátat szabjanak a járvány ismételt terjedésének: az egészségügyi szolgáltató, az NHS jelenleg is extrém nyomás alatt áll.

"A sürgősségi osztályra történő felvételek számát tekintve a múlt hónap volt a legnehezebb a világjárvány kezdete óta.

A sürgősségi osztályokon most sokkal nagyobb a forgalom, mint az első vagy a második hullám csúcspontjain"

- mondta Raghib Ali, az Oxford University Hospitals NHS Trust tiszteletbeli akut orvosszakértője. "A kórházak más osztályain az elektív munkával zárkózunk fel, így mindkét okból nagyon rossz időszak a koronavírus okozta további nyomás. Ebben a négy hétben emberek millióit tudjuk beoltani, a megnövekedett lefedettség jelentősen csökkenti a kórházi betegfelvételek számát" - tette hozzá.

  • A brit felnőttek 44 százaléka nincs még két adaggal beoltva.
  • Négy hét alatt kilencmillió ember kaphatná meg második adag vakcináját.
  • A Delta ellen egy adag mindössze 33 százalékos védelmet ad, míg kettő 81 százalékosat.

(Az országban a legutóbbi járványhullám idején az európai gyakorlatban szereplőnél nagyobb időkülönbséggel kezdték adni a második dózist az embereknek, hogy a brit variánssal szemben minél többen legalább egy adag felvétele után védettebbek lehessenek.)

Utolsó erőfeszítést kérnek

Az oltási menetrend előrehaladta mellett négy hét múlva már az iskolai évnek is vége lesz, így a terjedés egy lehetséges forrásával sem kell számolnia majd a briteknek. Ez a többletidő a kutatóknak is lehetőséget teremt arra, hogy még többet tudjanak meg a Deltáról.

A Sky News úgy értesült, Johnson beszédében még egy utolsó erőfeszítést kér, és július 19-ét jelöli majd ki a nyitás napjának. Szakértők szerint ez az óvatosság sokkal jobb döntés, mintha bizonytalanságra nyitnának, és egy olyan nagy lépést tennének előre, amelynek eredményeképp visszalépnének a vírussal folytatott harcban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×