eur:
409.73
usd:
371.16
bux:
83538.18
2025. április 9. szerda Erhard
Vera Jourová, az igazságügyért, fogyasztóvédelemért és esélyegyenlőségért felelős uniós biztos a migrációs politikáért és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős uniós biztossal, Dimitrisz Avramopulosszal tartott sajtóértekezleten az Európai Bizottság brüsszeli székházában 2019. január 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Vera Jourová visszautasította a magyar bírálatokat

Hangsúlyozta, a testület jogállamisági jelentésének Magyarországot érintő részét nem csak a magyar ellenzéki szervezetek információi alapján állították össze, és nem áll kapcsolatban Soros Györggyel.

A bizottság elsősorban a hivatalnokoktól, köztük a belügyi és az igazságügyi minisztériumtó, valamint az Alkotmánybíróságtól kapott információkból és adatokból indult ki - jelentette ki Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke a Hospodárské Noviny című cseh lapban megjelent interjúban.

Arra a kérdésre, igaz-e, hogy elsősorban a magyar ellenzékkel tárgyalt, közölte: az ellenzékkel nem egyeztetett, közvetlen kontaktusa csak az újságírók szakszervezetével volt.

Vera Jourová elutasította azt a magyar bírálatot is, miszerint szoros kapcsolatban áll Soros Györggyel.

"Ezt teljes mértékben elutasítom. Ez minden, amit ezzel kapcsolatban mondhatok" - szögezte le az alelnök. Jourová kijelentette, hogy nincs kapcsolatban Soros Györggyel, akivel egyszer, 2016-ban valóban találkozott, amikor az üzletember az ukrán jogrendszer reformja iránt érdeklődött nála.

"Határozottan visszautasítom, hogy valamiféle szövetségről vagy hasonló elméletekről lenne szó" - folytatta Jourová.

Az EB-alelnök nem ért egyet Varga Judit igazságügyi miniszter azon értékelésével sem, hogy a jogállamisági jelentés magyar része nem objektív és a Magyarország-ellenes szervezetek anyagai alapján készült.

"Ilyen szigorú értékeléssel nem értek egyet. Transzparensek vagyunk, és egy sor olyan, Magyarországon működő szervezetet szólítottunk meg, amelyeknek tekintélyük van és ismerik a helyzetre. Továbbá mind Magyarországon, mind más országokban is, legfőbb partnereink a minisztériumok, az ügyészségek és az állami szervek voltak" - fejtette ki.

"Személyesen és igen szigorúan felügyeltem azt, hogy az értékeléseknél ne jelenjenek meg a néhány állammal, mint például Magyarország, szembeni előítéletek"

- szögezte le Jourová.

Elmondta: januárban olyan tárgyalást szeretett volna kezdeményezni a magyar kormánnyal, mint amilyet Varsóban sikerült megtartani, de a koronavírus-járvány miatt már nem jöhetett létre. "Magyarországon sok a probléma, és ezeket asztalnál kellene megtárgyalni. Varsóban ez sikerült, de Magyarországon ez valóban hiányzik" - fejtette ki Vera Jourová.

Címlapról ajánljuk
Elfogadták az uniós viszonvámok első körét, Magyarország nemmel szavazott

Elfogadták az uniós viszonvámok első körét, Magyarország nemmel szavazott

Az EU tagállamai szerdán többségi szavazással elfogadták az Európai Bizottságnak az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát.

Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Több mint hat hétig tartó egyeztetés után a CDU/CSU és az SPD között létrejött a megállapodás az új kormány megalakulásáról. Noha a tagság jóváhagyása mind a konzervatívok, mind a szociáldemokraták esetében még hátravan, immár bizonyos, hogy minden valószínűség szerint május elején a szociáldemokrata Olaf Scholzot a CDU elnöke, Friedrich Merz váltja fel a kancellári székben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.09. szerda, 18:00
Bán Mór
a Hunyadi-sorozat írója, televíziós szerkesztő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×