eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Szakértő: szinte lehetetlen küldetés előtt az új pártelnök

Két tisztújítás is volt a hét végén Szlovákiában. A Magyar Közösség Pártja (MKP) új elnöke Forró Krisztián lett, a legnagyobb szlovák ellenzéki párt, az Irány – Szociáldemokrácia (Smer) pedig újraválasztotta elnökének Robert Ficót, a volt szlovák miniszterelnököt.

Forró Krisztián hosszabb ideje fontos szerepet tölt be a Magyar Közösség Pártjának elnökségében, igazi „szervezőzseni”, aki 80 ezer szavazatot szerzett meg például a migránskvóták elleni MKP-kezdeményezésben. Alapvetően a nyugat-szlovákiai centrumnak a képviselője, de Berényi Józseffel, az egykori pártelnökkel egyetemben azt a csallóközi-mátyusföldi régiót képviseli, amelynek a legtöbb küldöttje volt a hét végén a közgyűlésen – magyarázta az InfoRádiónak nyilatkozó Szarka László Szlovákia-szakértő.

A történész egyetértett, Forró Krisztián számára kétségkívül

a legnagyobb kihívást az jelenti majd, hogy megteremtse az egységes képviseletet Szlovákiában.

Szerinte azonban az ötpárti megosztottság mögött egy erős társadalmi megosztottság is húzódik a Felvidéken. Mint ismert, Szlovákiában a magyarság képviselete meglehetősen elaprózott, 5 párt verseng a szavazatokért, azonban a két mérhető párt, az MKP, illetve a Most–Híd sem volt képes a legutóbbi választáson bejutni a parlamentbe, így 1990 óta most először parlamenti képviselet nélkül maradtak a felvidéki magyarok.

Az új MKP-elnök terve, vagyis a félmilliós szlovákiai magyarság integrálása, illetve a pártstruktúrák egységesítése azonban nagyon súlyos kompromisszumokat igényel – fogalmazott Szarka László –, hiszen a bejáratott struktúrák, bármilyen miniatűr méretben is, emberek százainak életét befolyásolják, nem beszélve az ezek mögött húzódó ideológiákról. A szlovákiai politikai élettel való együttműködés hangsúlyozása, illetve a Budapesttől való függőségnek az elfogadása erős választóvonalat jelentett eddig – magyarázta a szakember, megismételve: hatalmas feladat előtt áll a Magyar Közösség Pártja új vezetése, amely két és fél évre kapott mandátumot.

A történész úgy véli, a pártok vezetői heteken belül leülhetnek egyeztetni, és egy olyan elképzelés születhet, ahol frakciónként fognak egyesülni a pártok, esetleg létrejön egy pártkoalíció, aminek viszont az a veszélye, hogy annek esetében nem 5 százalékos a parlamenti küszöb, hanem 7 százalék. Szarka László szerint ezért

a legpragmatikusabb megoldás egy egységes pártnak a létrehozás lenne.

Nagy árat fizet a Smer Fico miatt

Szarka László a Irány – Szociáldemokráciára áttérve, amely a hét végén szintén túlesett az elnökválasztáson, kifejtette: az egykori legerősebb baloldali politikai pártot, amely abszolút többséggel bírt korábban a törvényhozásban,

elérte az a végzet, ami általában a vesztes pártokra jellemző:

miszerint „osztódással szaporodnak”. A hétvége híre, hogy kilenc új formáció indulását feltételezik az őszi politikai szezonban, így például a Smerből kiváló, korábbi miniszterelnök, Peter Pellegrini is pártot akar alapítani.

Úgyhogy Robert Fico erős baloldaliságot mutató új elképzelése nagyon kérdéses, hogy mekkora tömegeket lesz képes megmozgatni, miközben a népszerűségi mutatja már 10 százalék alatt van – hívta fel a figyelmet a történész. Vagyis a pártkongresszus pusztán az ő párton belüli erejét mutatta meg, aminek viszont az az ára, hogy egyre többen válnak ki a Smerből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×