eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A vatikáni archívum egy sajtóbejáráson 2020. február 27-én. A Vatikán március 2-án megnyitja a kutatók számára az apostoli könyvtárának a XII. Piusz pápa munkásságát, illetve a második világháború és a holokauszt idején készített feljegyzéseit dokumentáló részlegét. XII. Piusz 1939 és 1958 között volt a római katolikus egyház feje.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci

Korszakos aranybánya tárult fel a Vatikánban

A Vatikán megnyitotta a XII. Piusz pápa korára vonatkozó levéltári gyűjteményét. Az iratok feldolgozása évtizedeket vehet igénybe - véli Máté-Tóth András, a szegedi egyetem bölcsészkarának vallástudományi tanszékvezetője.

XII. Piusz azért nevezhető elsősorban a XX. század első felének egyik legkiemelkedőbb pápájának, mert a II. világháború idejére esik a szolgálata - vélekedett az InfoRádióban Máté-Tóth András annak kapcsán, hogy a Vatikán megnyitotta a szentatya korához kötődő levéltári gyűjteményt a kutatók előtt.

"Eleve a világégés; ahogyan a pápa a háború problematikájának egészéhez hozzáállt, a másik pedig az európai zsidósággal szembeni hitleri averzió és cselekmény, illetve

ahogyan ehhez a katolikus egyház hozzáállt"

- mutatott rá a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkara Vallástudományi Intézetének vezetője.

Arra a kérdésre, hogy meg lehet-e tudni a dokumentumokból valamit az egyház által a korszakban elért eredményekről, távolabbról indítva azt mondta, maga a levéltári megnyitás egy átfogó intézkedés része.

"Ez nagyon nagy dolog, egy

pápai változtatás, hogy egy teljes korszak levéltári anyagát megnyitják.

A történelemtudomány számára több nyitott kérdést vagy nem kellően megalapozott állítást alá lehet támasztani. Tény, hogy ez most egy nagyon nagy anyag, nem is éveket, évtizedeket fog igénybe venni ennek a feldolgozása" - hívta fel a figyelmet Máté-Tóth András.

A konkrét témára rámutatva elmondta, a XII. Piusszal kapcsolatos párbeszéd egyik tábora szerint nem lépett fel kellő határozottsággal Hitler ellen, a másik megközelítés szerint a maximumot megtette, hogy Hitler fellépése ne hozzon még több áldozatot. "A két tábor soha nem fog egyetérteni, és ez jól is van így. Nagyon sok érv és ellenérv van. Vélekedésem szerint mind a két tábor pozíciója nagyon meg fog erősödni a levéltári kutatások előrehaladtával" - tette hozzá.

A pápa kézjegyével ellátott iratok 10-12 kategóriába sorolhatók, köztük enciklikák és egyszerű levélválaszok is vannak, de ez még csak a pápa személye által szignált iratok köre, ezeken kívül a Vatikánban dikasztériumok (minisztériumok) annak, ezeknek megvan a maguk illetékessége, ennélfogva a most megnyílt iratmennyiség akkora,

mintha egy nagyobb ország 30 évnyi iratmennyisége válna most nyilvánossá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×