eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Leteszik hivatali esküjüket a július 21-i választások nyomán létrejött, új összetételű ukrán parlament tagjai első ülésükön Kijevben 2019. augusztus 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Ukrajna még egy szöget beüthet a kárpátaljai magyarság koporsójába

A tervezett új ukrán közigazgatási törvénnyel eltűnhet az egyetlen magyar többségű járás – figyelmeztet a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke.

Az Ukrajnában tervezett új közigazgatási törvény – az oktatási és a nyelvtörvény után –

a harmadik, jelentős hátrányokkal járó jogszabálymodosítás lenne a magyar kisebbség számára

– mondta az InfoRádiónak nyilatkozva Brenzovics László. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke úgy fogalmazott, a jelenlegi kijevi tervezet szerint a járásokat a mostaninál nagyobb közigazgatási egységekké vonnák össze, kérdéses, hogy mi lenne a későbbiekben a járások funkciója, és egyáltalán lennének-e választott tisztségviselőik, vagy csak a végrehajtó szervek maradnának. „Természetesen Ukrajnáról van szó, és ezek a dolgok alkotmányellenesek, hiszen az alkotmány ilyen tisztségeket még nem ismer” – jegyezet meg.

Brenzovics László szerint éppen ezért még változhatnak az elképzelések, azonban túl sok reményt nem fűz ahhoz, hogy azok a magyar kisebbség számára kedvező lenne. „Kétségtelen tény az, hogy az egyetlen magyar többségű járás,

a Beregszászi járás jövője veszélyben van.

Jelenelgi tervek szerint ugyanis összevonnák a Munkácsi járással, és akkor ugye a magyarság egy kisebbséget alkotna – mutatott rá. – Mi megpróbálunk küzdeni a megmaradásáért, aminek nem sok esélyét látom, de majd eldől, hogy milyen folyamatok fognak zajlani a jövőben” – tette hozzá.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökének elomdása szerint a közigazgatási törvény módosítását elsősorban költségcsökkentéssel indokolják. „Egyfajta takarékossági okokból hozzák meg ezeket az intézkedéseket. Ami tualjdonképpen azt jelenti, hogy a dolgokat megnagyobbítják, tehát a községek helyett az alapszint az a kistérség lesz, több községet vonnak össze, illetve a járásokat is összevonják, és egy csomó dolgot leépítenek” – fogalmazott.

Brenzovics László szerint a központosítás meghirdetett csökkentésével ellentétes az az elképzelés is, amely alapján bevezetnék a prefektusi rendszert, széles jogköröket, például a helyi döntések elleni vétó jogát biztosítva az új intézménynek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×