eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (középen) érkezik az EU állam- és kormányfői csúcstalálkozójának második napi ülésére Brüsszelben 2018. március 23-án. A kormányfő mellett balról Várhelyi Olivér nagykövet, a brüsszeli Állandó Képviselet vezetője, jobbról Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Ursula von der Leyen rábólintott, Várhelyi Olivér hivatalos jelölt lett

Az Európai Bizottság elnöke arról értesítette az Európai Tanácsot, hogy elfogadta a magyar és a francia kormány új jelöltjeit a biztosi pozíciókra.

Eszerint szinte biztos, hogy Várhelyi Olivér lesz a magyar uniós biztos. A Euronews azt írta, ezzel még egyenlőtlenebbé vált a még meg nem szavazott Európai Bizottság a nemek tekintetében: 15 férfi helye már megvan és a bizottsági elnökkel együtt 11 nő. Kérdés, hogy Románia kit fog jelölni, illetve, hogy lesz-e brit biztos. De a nemek aránya még két további női biztossal sem lenne egyenlő.

A bizottsági sajtótájékoztatón elhangzott, hogy Thierry Breton francia biztosjelölt megkapja a korábbi francia jelöltnek szánt portfóliót, a közös piaccal foglalkozót.

Várhelyi Olivér ezzel szemben nem biztos, hogy a Trócsányi Lászlónak kijelölt bővítés- és szomszédpolitikát kapja.

Ez attól is függ, hogy a román kormány kit fog ajánlani biztosjelöltnek. A Népszava is úgy értesült, hogy Ursula von der Leyen akkor fog dönteni véglegesen a magyar, a francia és a még hiányzó román biztosjelölt tárcájáról, miután mindegyiküket jóváhagyta.

A magyar és a román jelöltet a jogi ügyekkel foglalkozó szakbizottság nem engedte tovább a biztosi meghallgatásokban. A Trócsányi László összeférhetetlenségéről szóló indoklást elutasította a magyar kormány és a biztosjelölt is.

A román kormányalakítás nehézségei miatt egyelőre nincs új bukaresti jelölt, márpedig Ursula von der Leyen új jelöltet vár, nem olyat, akit a már megbukott kormány terjesztett elő a posztra.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×