eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatót tart az Európai Néppárt politikai közgyűlése után az Európai Parlament épületében, 2019. március 20-án. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár (j2) és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (j).
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Európa nem ért egyet a néppárti döntés után

Megoszlanak a vélemények Európában a Fidesz európai néppárti (EPP) tagságának felfüggesztéséről. A nagyobbik német kormánypárt, a CDU elnöke üdvözölte a döntést és önkritikára biztatta a magyar kormánypártot, míg a pártcsalád legtöbb közép-európai tagja a Fidesz és a Néppárt közötti kompromisszumról beszél.

Üdvözölte a Fidesz néppárti tagságának felfüggesztését a német Kereszténydemokrata Unió elnöke, Annegret Kramp-Karrenbauer. Kijelentette: a tagság „befagyasztása esélyt ad a Fidesznek arra, hogy teljes mértékben eloszlassa a kételyeket azzal kapcsolatban, hogy osztja-e az EPP közös értékeit, és hogy ezen az alapon lehetséges-e a jövőben a bizalmon nyugvó együttműködés.” Leszögezte: garantálja, hogy „a Fidesz mindennek tisztázásáig nem gyakorolhat befolyást az EPP politikai irányvonalára.”

Horvátország legnagyobb konzervatív pártja, a Horvát Demokratikus Közösség bejelentette: kezdettől fogva a kompromisszumos megoldás mellett kardoskodott, és a szavazáson is e mellett voksolt.

Janez Jansa volt szlovén miniszterelnök, a Szlovén Demokrata Párt elnöke kijelentette: jó döntés született a Néppárt közgyűlésén, a Fidesz kizárásával sokat vesztett volna súlyából a pártcsalád.

Megszavazta a közgyűlés döntését a Romániai Magyar Demokrata Szövetség küldöttsége is. Kelemen Hunor pártelnök azt mondta:

nem örül a kialakult helyzetnek, mert az csak a többi európai pártcsalád malmára hajtja a vizet.

A Néppárt legnagyobb olaszországi tagpártja, a Forza Italia elnöke, Silvio Berlusconi volt kormányfő kijelentette: a Fidesz és a Néppárt számára is a lehető legjobb megoldás született szerdán, amely időt ad a Fidesz számára a helyzet „nyugodt értékelésére.”

Abszurdnak nevezte a Fidesz felfüggesztését Matteo Salvini,

a Liga olasz kormánypárt elnöke, Olaszország belügyminisztere. A politikus szerint ugyanis Orbán Viktor nem tett mást, mint „népe jogait, jólétét, munkáját és biztonságát” védte. Az olasz kormánykoalíció nagyobb pártja, az Öt Csillag Mozgalom nevében nyilatkozó Laura Ferrara európai parlamenti képviselő ezzel szemben nevetségesnek nevezte a Néppárt kompromisszumos megoldását és kijelentette: a pártcsalád „ismételten bebizonyította álszentségét, amikor egy olyan párttal állapodott meg, amelynek nézetei védhetetlenek” - utalva a magyar kormánypártra. Hozzátette:

Orbán Viktort nem tartja Olaszország barátjának.

Az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának (SD) nyilatkozata szerint túlságosan túl késő van az EPP "orbánizálódásának" és a magyar demokrácia vesztének megakadályozásához. Véleményük szerint az EPP hitelessége a jobboldali populizmus elleni küzdelemben jelentős csorbát szenvedett.

Az EP zöldpárti frakciója nevében Judith Sargentini holland EP-képviselő azt hangsúlyozta, hogy az Európai Tanácsnak sürgősen nyomon kell követnie az Európai Parlament által tavaly ősszel elfogadott, a jogállamiságról szóló jelentést. Ez nem csak a pártpolitikáról szól, hanem a jogállamiság és az alapvető jogok hatékony védelmét is jelenti egy uniós tagállamban, ugyanis a helyzet napról napra tovább romlik Magyarországon - közölte a zöldpárti képviselő.

Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője Twitter-üzenetében úgy nyilatkozott, hogy az elért közös eredmény "politikai trükk", aminek következtében "az EPP elvesztette az erkölcsi tekintélyét Európa vezetésére". A Fidesz kiutasításának megakadályozására vonatkozó feltételeknek semmi közük a mai magyar valósághoz - tette hozzá

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×