eur:
413.39
usd:
401.44
bux:
81338.41
2025. január 9. csütörtök Marcell
Rohamrendőrök futnak a sárgamellényesek által felgyújtott autó mellett Párizsban 2019. január 5-én. A pártfüggetlen sárgamellényes mozgalom november közepén szerveződött Franciaországban az üzemanyagadó emelése ellen. A november 17. óta tüntető sárgamellényesek azóta egyre több szociális jellegű követelést fogalmaznak meg, és Emmanuel Macron államfő távozását követelik.
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

Az Európai Parlamentig jutott a tüntetések ügye

A békés tüntetőkkel szembeni aránytalan erőszak alkalmazását és a tiltakozók által elkövetett esetleges bűncselekményeket is elítélte csütörtökön az Európai Parlament.

A strasbourgi plenáris ülésen nagy többséggel megszavazott állásfoglalásban elítélték, hogy több uniós tagállamban is korlátozzák a gyülekezési szabadságot, s az állami hatóságok erőszakos, aránytalan módon avatkoznak be a demonstrációk alkalmával.

A képviselők átlátható, független és hatékony vizsgálatot követeltek az aránytalan beavatkozások esetében, illetve hangsúlyozták, hogy a rendvédelmi szerveknek mindig elszámoltathatóaknak kell lenniük.

"A békés tüntetők elleni erőszak soha nem lehet megoldás a vitában vagy a politikában" - írták, miközben elismerték, hogy a rendőrség egyes tiltakozók ellenséges magatartása és a nagyfokú munkaterhelés miatt nehéz körülmények között végzi a munkáját.

Az Európai Parlament emellett elítélte az erőszakos, militáns tüntetők által egyének vagy tulajdon kárára elkövetett bűncselekményeket, mondván, az efféle akciók sértik a békés demonstrációk legitimitását.

Hangsúlyozták: a tüntetéseken a fellépő rendvédelmi erők, rendőrök és katonák biztonságát is biztosítani kell.

Elítélték végül az újságírók elleni támadásokat is, leszögezve, hogy a riportereknek rendkívül fontos szerepük van az aránytalan erőszakról való tájékoztatásban.

Noha az állásfoglalásban egyetlen országot sem neveztek meg, a legnagyobb vita jelenleg Franciaországban zajlik a sárgamellényes tüntetőkkel szembeni, esetenként kemény rendőri fellépés jogosságáról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Gének vagy életmód? Elárulták a kutatók, melyiknek van nagyobb hatása a hosszú életre

Gének vagy életmód? Elárulták a kutatók, melyiknek van nagyobb hatása a hosszú életre

Ugyan az orvostudomány fejlődésének köszönhetően elmondható, hogy az emberek átlagosan várható életkora egyre magasabb világszerte, sok embert foglalkoztat, hogyan élhetünk még tovább, mi lehet a titka azoknak, akik 100 éves kor felett járnak. A New York Times cikkében arra a megosztó kérdésre kereste a választ, hogy a extrém hosszú életkort a sokak által vallott életmódbeli tényezők, vagy inkább az örökölt gének vannak határozzák meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×