eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Az Egyesült Államok a Huawei pénzügyi igazgatójának kiadatását kéri Kanadától

Az Egyesült Államok arról tájékoztatta a kanadai kormányt, hogy hivatalosan kérni fogja Meng Van-csou, a Huawei kínai informatikai és távközlési konszern globális pénzügyi igazgatójának kiadatását, akit az Irán elleni szankciók megsértésével vádolnak az amerikai hatóságok - közölte David MacNaughton, Washington ottawai nagykövete.

A diplomata a Globe and Mail kanadai lapnak adott interjúban beszélt erről, de nem mondta meg pontosan, hogy mikor továbbítják a hivatalos kiadatási kérelmet. Ennek határideje a kanadai lap szerint január 30-án lejár, s ha addig nem érkezik meg a kérelem, Meng Van-csout elengedik.

Meng Van-csou a kínai óriásvállalat alapítójának a lánya. A kanadai hatóságok tavaly december 1-én tartóztatták le a vancouveri repülőtéren az amerikai hatóságok kérésére, amelyek azzal vádolják, hogy

a Skycom nevű hongkongi fedőcégen keresztül Iránnal üzletelt 2009 és 2014 között, és ezzel megsértette a Washington, illetve az Európai Unió által elrendelt Irán-ellenes szankciókat.

December 11-én a 46 éves üzletasszonyt csillagászati, 11 millió kanadai dolláros (2321 milliárd forint) ellenében szabadlábra helyezték, engedélyezték számára, hogy férje vancouveri házában tartózkodhasson. Állandó felügyelet alatt van, és csak korlátozott mértékben mozoghat a kanadai nagyvárosban.

A letartóztatás heves tiltakozást váltott ki Peking részéről, az esetet követően pedig őrizetbe vettek Kínában két kanadai állampolgárt az ország "nemzetbiztonságát fenyegető" cselekmények gyanújával. Bár Kína nem kapcsolta össze Meng ügyét a kanadaiak letartóztatásával, Peking korábban arra figyelmeztette Ottawát, hogy súlyos következményekkel kell számolnia abban az esetben, ha nem engedik azonnal szabadon a Huawei alapítójának lányát.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×