eur:
406.97
usd:
371.52
bux:
85681.1
2025. április 8. kedd Dénes
Panosz Kammenosz görög védelmi miniszter sajtóértekezletet tart Athénban 2019. január 13-án, miután a macedón-görög névvitát lezáró megállapodás elleni tiltakozásul lemondott. A Független Görögök (ANEL) pártot vezető Kammenosz szervezetének hat miniszterét is visszahívta a koalíciós kormányból.
Nyitókép: MTI/EPA/ANA-MPA/Pantelisz Szaitasz

Komoly gond jöhet a görög kormányban

Széteshet Alexisz Ciprasz kormánya, lemondott ugyanis a védelmi miniszter és a párt hat miniszterét is visszahívta.

Lemondott tisztségéről vasárnap a görög védelmi miniszter, a görög kormánykoalíció kisebbik tagjának vezetője a macedón-görög névvitát lezáró megállapodás elleni tiltakozásul, és visszahívta pártjának hat miniszterét is a kormányból. Panosz Kammenosz közölte: a macedón kérdés miatt kénytelen megválni miniszteri tisztségétől.

Alexisz Ciprasz miniszterelnök elfogadta a lemondását. Ám mivel kormánya Kammenosz pártjának, a Független Görögöknek (ANEL) a támogatásával rendelkezik szűk többséggel a parlamentben, a 300-ból 153 képviselői hellyel, ezért

bizalmi szavazást kezdeményezett kormánya ellen.

Nikosz Vucisz házelnök arra tett javaslatot, hogy a bizalmi szavazást jövő szerdán, január 16-án tartsák. Kammenosz bejelentette, hogy pártja nem fog bizalmat szavazni Ciprasz kormányának.

A Macedónia nevét Észak-Macedóniára változtató alkotmánymódosítást a macedón parlament pénteken már megszavazta, de a névvita lezárásáról tavaly júniusban kötött megállapodást még a görög parlamentnek is ratifikálnia kell.

Egyelőre nem világos, milyen hatása lesz a ratifikációs folyamatra annak, hogy a Független Görögök kilépnek a Ciprasz baloldali Sziriza pártjával kötött kormánykoalícióból. A Szirizának 145, a Független Görögöknek pedig 8 mandátuma van a parlamentben.

A ratifikáció sikerét remélik

Kammenosz mindig is ellenezte a Szkopjéval kötött megállapodást, mert szerinte elfogadhatatlan, hogy a Macedónia szó szerepeljen a balkáni állam nevében, mivel az megmásíthatatlanul a görög civilizációhoz és kultúrához köthető. A Független Görögök vezetője többször is fenyegetőzött azzal, hogy pártját kilépteti a koalícióból, ha az alku tényleg eljut a parlamenti ratifikáció szintjére.

A legfőbb ellenzéki erő, a konzervatív Új Demokrácia párt korábban úgy nyilatkozott, hogy meg fogja akadályozni a megállapodás elfogadását. A kormány mégis reméli, hogy a ratifikáció sikeres lehet a balközép és a független képviselők támogatásával.

Előzmények

A macedón névvita miatt tavaly októberben lemondott Níkosz Kociász görög külügyminiszter is mert úgy érezte, a kormányfő nem biztosította őt kellőképpen támogatásáról az alkut támadó Kammenosszal szemben.

Címlapról ajánljuk
Megvan a megállapodás: így ingyenesítenek és olcsósítanak a bankok

Megvan a megállapodás: így ingyenesítenek és "olcsósítanak" a bankok

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodásával egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek - közölte Varga Mihály jegybankelnök, miután hivatalában fogadta a Magyar Bankszövetség vezetőit kedden reggel. Az NGM is tárgyalt a bankokkal, az intézmények közölni kezdték, milyen intézkedéseket tesznek.

És ez még nem az árrésstop hatása – szakértő a meglepetésszerű inflációról

Márciusban 4,7 százalék volt az éves infláció Magyarországon. Előzetesen az elemzők arra számítottak, hogy a februrári 5,6 százalékról 5 százalékra mérséklődik a fogyasztói árindex. A kedvezőbb adathoz az árrésstop még nem járult hozzá jelentősebb mértékben – mondta az InfoRádióban Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.08. kedd, 18:00
Palkovics László
a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Amikor a szabályozás elsősorban nem teher, hanem lehetőség - Így lehet keresni a zöld átállással

Amikor a szabályozás elsősorban nem teher, hanem lehetőség - Így lehet keresni a zöld átállással

Az energiahatékonysági beruházások és a zöldenergia-rendszerek jogi keretei egyre fontosabbá válnak a vállalatok számára, amelyek így nem csupán költséget takaríthatnak meg, de új bevételi forrásokra is szert tehetnek. A származási garancia (GO) és az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR), valamint az Energiahatékonyság-alapú Szerződés (EPC) lehetőséget adnak a vállalatoknak, hogy a zöld átállás terheit egyéb bevételi forrásokból ellensúlyozzák. Mindeközben kiemelt jelentőségű a szerződéses jogviszonyok gondos kialakítása és a felek jogosultságainak tisztázása, hogy a beruházások valóban megtérülő és hosszú távon fenntartható megoldást jelentsenek - beszámoló a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×