eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Egy közép-amerikai kivándorló pihen a Jésus Martinez Stadionban kialakított átmeneti szálláson Mexikóvárosban 2018. november 5-én. Az amerikai-mexikói határ felé tartó, több ezer emberből, főként hondurasiakból és salvadoriakból álló migránsok első csoportja október 13-án indult útnak a hondurasi San Pedro Sula városából.
Nyitókép: MTI/EPA-EFE/Mario Guzmán

Mexikói migránskaraván: akár gyalog is megindulnak az Egyesült Államok felé

A hideg és a nedvesség miatt nem maradnak a mexikóvárosi stadionban a Hondurasból, Salvadorból, Guatemalából és Nicaraguából a szabadság hazájába indult migránsok. Buszokat kértek, nem kaptak.

A Mexikóvárosban várakozó közép-amerikai migránskaraván tagjai elhatározták, hogy akkor is továbbmennek az Egyesült Államok határa felé, ha nem kapják meg az általuk kért buszokat - jelentette be pénteken a szervezők egyike. Milton Benitez szerint a döntést csütörtök este hozták a mexikóvárosi stadionban, ahol az illegális bevándorlók az utóbbi napokat töltötték. A hozzávetőleg ötezer fős migránskaraván a hosszabb, de biztonságosabb utat választja az észak-mexikói Tijuana városa irányába.

A döntés röviddel azt követően született, hogy képviselőik felkeresték az ENSZ mexikóvárosi irodáját, hogy buszokat kérjenek az embereknek. Arra hivatkoztak, hogy az út hátralévő része túl veszélyes, és túl hideg van, hogy gyalogoljanak vagy stoppoljanak.

Milton Benitez az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta:

a világszervezet tisztségviselői felajánlották a nők és gyermekek elszállítását, de ők továbbra is ragaszkodtak ahhoz, hogy mindenkit elvigyenek buszokkal az amerikai határhoz.

Az ENSZ egyelőre nem reagált megkeresésekre, hogy megerősítse ezeket az értesüléseket.

Roberto Valdovinos, aki kapcsolattartóként szolgál a migránsok és a sajtó között, közölte: péntek reggel egy 750 fős csoport már elhagyta a mexikóvárosi stadiont, és elindult az Egyesült Államok felé.

Az útra kelők egyike, a 37 éves hondurasi Eddy Rivera arról számolt be, hogy nem bírt tovább maradni a sportlétesítményben.

"Mindannyian megelégeltük a hideget, a nedvességet. El akarunk menni, el kell jutnunk Tijuanába"

- szögezte le a mezőgazdasági munkásként dolgozó Rivera.

A mexikói hatóságok adatai szerint 4841 embert regisztráltak, közülük 1726 gyerek, 310 öt éven aluli.

Többségük a hatóságok szerint elutasította Mexikó ajánlatát, hogy maradjanak az országban, és csak kevesen voltak hajlandóak hazatérni. A karaván döntő többsége Hondurasból indult, de vannak köztük salvadoriak, guatemalaiak és nicaraguaiak is.

Mexikóváros körülbelül 1000 kilométerre fekszik a legközelebbi amerikai határátkelőtől.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×