eur:
410.8
usd:
391.6
bux:
79521.35
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Eddig tűrte az unió az olasz kormány "stiklijeit"

Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője szerint most már "oda kellett sóznia" az Európai Bizottságnak, tanulva a görög példából. Olaszország költségvetése nem belügy, adóssághegyei az eurón keresztül az egész kontinenst érintik.

Az Európai Unió történetében először fordult elő, hogy kedden az Európai Bizottság visszadobta az olasz kormány költségvetési javaslatát. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: Róma óriási államadóssága és rossz pénzügyi gazdálkodása az egész eurózónát magával ránthatja.

Gyévai Zoltán felidézte, legutóbb 2011-2013-ban szigorodtak a szabályok, ennek az lett az eredménye, hogy minden országnak kijelölték, hogy köteles az államadósságot csökkenteni.

"Ez azért fontos, hogy a jövő generációit ne verjék olyan kiadásokba, amelyeket nem tudnak visszafizetni, másfelől láttuk, hogy a válság hatására milyen összegeket kellett kifizetni, ami eladósította az országot" - világított rá Gyévai Zoltán.

Valóban úgy tűnik, az Európai Bizottság eddig tűrte el az olasz kormányok "stiklijeit", de most jött egy populista kormány, amelynek "odasóztak". Hozzá kell ugyanakkor tenni azt is – és ezt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is elismerte –, hogy kivétel tettek, ahogy más országokkal, például Franciaországgal szemben is türelmet gyakorolt az EU vezetése.

"Most viszont ez az olasz kormány tudatosan szembemegy minden szabállyal, nemcsak benyomta, hanem berúgta az ajtót"

- elemezte a helyzetet Gyévai Zoltán. Hozzátette: valószínűleg még nem értik, de majd rájönnek, hogy most nemcsak az Európai Bizottsággal, hanem az egész Tanáccsal szembemennek, és "a többi partner majd a fejükre fogja olvasni a bűneiket". "Ha valaki ennyire nyíltan ledobja a kesztyűt az Európai Unió elé, arra nehéz azt mondani, hogy minden mehet tovább a régi módon".

Ismert, az olasz kormány most háromszor akkora költségvetési hiányt jelentett be az EU-nak, mint amiben megegyeztek a Tanáccsal. "Az ország veszélyes adóhegyeket tologat maga előtt" - tette egyértelművé Gyévai Zoltán.

Szerinte már csak azért sem Olaszország belügye az olasz költségvetés, mert az Európai Unió számos tagállama összekötötte magát egy közös fizetőeszközzel, az euróval. "Emlékezzünk csak Görögországra, amely az eurózóna GDP-jének 2 százalékát adta, és mekkora galibát tudott okozni. Képzeljük el ezt Olaszországgal" - illusztrálta a helyzetet a Gyévai Zoltán, utalva arra, hogy Olaszország az eurózóna GDP-jének mintegy 11 százalékát adja.

A témáról bővebben is hallhat szerda este 8 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című magazinműsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

A kínai gazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője és egyben Kína leggazdagabb embere, Zhong Shanshan, a Nongfu Springs italgyártó cég alapítója kemény kritikát fogalmazott meg az online vásárlási platformokkal, különösen a Pinduoduóval szemben. Zhong szerint ezek a platformok árháborút indítottak, amely számos vállalatot és iparágat károsított meg, miközben az ország gazdasági visszaeséssel küzd. A milliárdos üzletember a kínai kormányt is bírálta, amiért nem tett eleget a helyzet kezelésére - írta meg a CNN.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×