A belügyi pooszt eddigi vezetője, Gérard Collomb két héttel ezelőtt lemondott. A köztársasági elnök egyik legközelebb politikustársának számító Castaner munkáját államtitkárként Laurent Nunez fogja segíteni, aki eddig a titkosszolgálatoknál a belső hírszerzést irányította, Castaner eddigi posztját pedig a centrista Modemhez tartozó Marc Fesneau veszi át. Kinevezésével a kormányt a nemzetgyűlésben eddig is támogató centrista párt visszatért a kormányba.
Az államfő a bal- és jobboldali politikai egyensúly, a technokraták és a politikusok közti erőviszonyok, valamint a férfi-női paritás megtartása mellett további három tárca élén kezdeményezett váltást, 15 kormánytag pedig új pozícióba került.
Az Emmanuel Macron másfél évvel ezelőtti megválasztása utáni negyedik kormányátalakítás célja új lendületet adni a reformprogram folytatásához, a politikai irányvonal nem változik - jelezte az Élysée-palota.
"Ez a kormánycsapat folytatja a kormány által megkezdett munkát és a következő hónapokra előirányzott reformok menetrendjét"
- hangsúlyozta az elnöki hivatal.
Stéphane Travert-t az agrártárca élén a szocialisták szenátusi csoportjának korábbi vezetője, Didier Guillaume váltja.
A centrista Modemtől érkezik Jacqueline Gourault a területfejlesztésért felelős miniszteri székbe Jacques Mézard helyére, aki mellé két új minisztert is kinevezett az államfő: Sébastien Lecornu a vidékfejlesztésért, Julien Denormandie pedig a városokért és a lakhatásért lesz felelős. Államtitkárként mindketten tagjai voltak eddig is a kormánynak.
Franck Riester, a jobbközép Köztársaságiak egyik korábbi vezető politikusa, parlamenti képviselő veszi át a kulturális tárca irányítását Francoise Nyssentől, aki visszatér az általa alapított Actes Sud könyvkiadó igazgatói posztjára.
A miniszternek elsősorban a kiadó párizsi irodáiban végzett átalakításokkal kapcsolatos adózási problémák miatt kellett távoznia a kormányból.
Gabriel Attal, a kormánypárt (LREM) szóvivője is belép a kormányba: államtitkárként Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter munkáját segíti, Christelle Dubos szintén kormánypárti képviselő pedig az egészségügyi tárcánál lesz államtitkár.
A belügyminiszter lemondása után a francia elnök - akinek népszerűsége a mélypontjára süllyedt a Benalla-ügy, majd három miniszterének hirtelen távozása után - Édouard Philippe miniszterelnök kérésére előrehozta a jövő tavaszra, az európai parlamenti választások előtt tervezett kormányátalakítást. Az államfő és a miniszterelnök között Franciaországban szokatlanul hosszú egyeztetési folyamat azonban heves kritikát váltott ki az ellenzéki pártok részéről, amelyek a két politikus közti nézeteltéréseket okolták a bizonytalanságért. Sajtóhírek szerint az egyre népszerűbb jobboldali miniszterelnök kihasználva az államfő népszerűségvesztését a jobboldal súlyát szerette volna a végrehajtó hatalomban növelni, míg Emmanuel Macron a jobb- és baloldal, illetve a technokraták és a politikusok közötti egyensúly megtartására törekedett.