Soha egyetlen spanyol kormányban sem volt annyi női miniszter, mint a szocialista Pedro Sánchez szerdán megalakult kabinetjében. A korábbi 13 helyett 17 tárca lett, ebből 11-et irtánytanak nők.
Ritka, de nagyon jó dolog az, hogy a minisztereket alapvetően a rátermettségük alapján választják ki - mondta az InfoRádiónak Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója. Ez a világ felé is erős jelzés, hiszen a legprogresszívebbnek tartott kormány a világon sokak szerint a kanadai, amelynek a fele nő. Az új spanyol kormány félig technokrata, félig politikusi kabinet, amelyben mindenki alapvetően vagy szociáldemokrata, vagy progressziv, kicsit szocialista beütéssel - tette hozzá a szakértő.
- A miniszterelnök helyettese, Carmen Calvo például az újra létrehozott egyenlőségi minisztériumot vezeti majd. Calvo volt a Spanyol Szocialista Munkáspárt főtárgyalója a spanyol alkotmány 155-ös cikkének életbeléptetéséről szóló egyeztetéseken, amely alapján a spanyol kormány magához vonta Katalónia irányítását, az alkotmányellenesen megtartott népszavazás és a függetlenségi nyilatkozat elfogadása után.
- A külügyekért az Európai Parlament volt elnöke, a katalán Josep Borrell felel. Az Európa-párti politikus többször felszólalt a katalán függetlenség ellen.
- Magdalena Valerio került a munkaügyi, migrációs és társadalombiztosítási minisztérium élére, amely az egyik legfontosabb tárcája az új kormánynak, tekintettel a még mindig magas, átlagosan 16 százalékos munkanélküliségi rátára, amellyel Spanyolország a második legrosszabb helyen áll Görögország után az EU-tagok közül.
Minden gazdasági vonatkozású minisztériumot nő vezet Pedro Sánchez kormányában. A miniszterelnök kabinetjének jellemzésekor úgy fogalmazott: ez egy kifejezetten Európa-párti kormány:
Európa az új hazánk, a hely, ahol erősebbé kell tennünk magunkat, hogy hatékony válaszokat adhassunk a minket, mint országot érő kihívásokra.
Az új kormány Spanyolország modernizációjának, a növekedés elősegítésének céljából alakult. Mindezt fenntartható módon akarjuk véghezvinni, újjáépítve az elmúlt években sokat sérült társadalmi és területi egységet, újraélesztve országunk közösségi életét" - mondta a miniszterelnök.
A tervek szerint az új kormánytagok csütörtökön teszik le hivatali esküt a király előtt, az első kormányülés pénteken lesz. Elemzői, szakértői vélemények szerint az új kormány komoly kihívás elé néz, mivel a szocialista pártnak 84 mandátuma van a 350 fős törvényhozásban, vagyis jelentős kisebbségben vannak ahhoz, hogy elképzeléseiket más pártok együttműködése nélkül meg tudják valósítani.