eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Németország kimaradhat Európa fontos döntéseiből

Németország kimaradhat Európa fontos döntéseiből

Több hónapig is elhúzódhatnak a német SPD és a konzervatív CDU/CSU pártszövetség között a nagykoalíciós tárgyalások, ami az Európai unió fejlődése szempontjából sem jó hír.

Felhatalmazást adott csütörtökön a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kongresszusa a párt vezetőségnek a kormányalakítás lehetőségeiről szóló tárgyalások megkezdésére az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségével.

Ezáltal lehetőség nyílik az úgynevezett nyílvégű tárgyalások megkezdésére, azaz a nagykoalíciós megállapodásokon kívül a kisebbségi kormányzás, de az új választások lehetősége is fennáll a pártok számára.

December 15-én az SPD-ben felmérik annak a lehetőségét, hogy politikailag mekkora kockázatot jelentene egy újabb nagykoalíció megkötése a választásokat megnyerő konzervatív pártszövetséggel (CDU/CSU). Kora tavasz előtt azonban nem valószínű, hogy új kormánya legyen Németországnak - monda Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára az InfóRádiónak. 

Kiss elmondta, hogy több európai projekt is emiatt elhúzódhat, mivel az uniót érintő politikai elképzelésekben a német ügyvezetői kormánynak egészen biztosan nem lesz kapacitása. Az új kormány megalakulásához pedig Martin Schultznak, a szocialisták vezetőjének nagyobb ereje lesz arra, hogy "megkérje a koalíció árát". Schultz tervei között szerepel, hogy Németországban egy takarékosabb politika valósulhasson meg, azonban az eurózónában több befektetést ösztönző lépést tartana kívánatosabbnak. Ezek megvalósításához pedig  a konzervatívok együttműködésére is szükség lesz.

Arra a kérdésre, hogy a nagy pártok nem tudnak megállapodni, akkor mi a legvalószínűbb forgatókönyv Kisst mondta, hogy akkor tavasszal új választások lesznek, és így Németország jó félévre kimarad a nagy európai döntésekből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×