eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Menekültválság: van valami, amit nem úszhatunk meg

Menekültválság: van valami, amit nem úszhatunk meg

Az Európai Unió (EU) a menekülthullámot nem nézi tétlenül - szögezte le Johannes Hahn uniós bővítési biztos, osztrák politikus a Kurier című osztrák lap vasárnapi számában megjelent interjújában, amelyben arról is beszélt, hogy a menekültügyi problémákat nem lehet rövid távon megoldani.

Rámutatott: ha az unió nem tett volna intézkedéseket, úgy már most is jelentősen több menekült lenne a kontinensen. Hozzátette, hogy az EU intézkedéseinek köszönhetően a Törökország irányából érkezők száma 98 százalékkal csökkent.

Úgy fogalmazott: megérti az európaiak igényét, hogy a menekültkérdésben mielőbbi megoldást érjenek el, azonban ez azonban nem lehetséges.

Hahn felidézte: ugyan megnőtt a Földközi-tengeren átkelő menekültek száma, azonban így csak ötödannyian érkeznek ebből az irányból, mint ahányan korábban a menekültválság tetőpontján jöttek a balkáni útvonalon. A Földközi-tenger felől érkezők 90 százaléka gazdasági menekült, ez a döntő különbség köztük és a balkáni útvonalon jött szíriai háborús menekültek között.

Arról is beszélt, hogy az unióba ellenőrzés nélkül lépnek be emberek, továbbá az EU-n belüli menekültelosztás sem működik eredményesen. "Humanistaként nem lehet elfogadni, hogy emberek meghalnak, miközben az életük jobbításáért küzdenek" - mondta az osztrák politikus.

Hahn hangsúlyozta, hogy nem elegendőek csupán a líbiai partoknál bevezetett intézkedések, hiszen korábban is több lépés hozta meg a kívánt hatást: az unió és Törökország közötti egyezmény, a balkáni útvonal lezárása és az egyes balkáni államok segítsége.

Meglátása szerint az egész menekültútvonal egy hatalmas üzlet az embercsempészeknek, így ezt az üzleti modellt kell "szétverni". Úgy vélte, hogy a határellenőrzés csak egy része az intézkedéscsomagnak, hiszen az embercsempészek a nagyvárosokban is megtalálhatóak, ezért a rendőri egységeknek itt is el kell járniuk.

"Sokat tettünk a líbiai helyzet stabilizálásáért" - magyarázta Hahn és kifejtette: a viszonylag békésebb területeken felállították az iskolai rendszert, az egészségügyi ellátást és megkezdték a kórházak felújítását. Továbbá 24 millió euróval támogatták a líbiai parti őrséget.

Úgy vélte, hogy az afrikai menekültprobléma még sok éven át fogja foglalkoztatni Európát. Becslése szerint a jelenlegi egymilliárdos afrikai lélekszám az évszázad közepére kétmilliárdra, az évszázad végére pedig négymilliárdra duzzadhat.

Kiemelte: az unió Szenegállal való együttműködésének eredményeképpen a Szenegálból menekülők számát sikerült jelentősen csökkenteni, hiszen a szenegáli kormány felvilágosító kampánya miatt évi tízezer alá szorították az országot elhagyók számát.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×