eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Angliában dolgozna a Brexit után? - Ilyen lehetőségekre számítson

Angliában dolgozna a Brexit után? - Ilyen lehetőségekre számítson

A Századvég Alapítvány kutatója szerint elsősorban az uniós tagállamoknak szólhatott a brit kormány főtárgyalójának azon nyilatkozata, hogy a szigetország a Brexit után sem zárja be ajtaját egyik pillanatról a másikra az EU-ból érkező alacsonyan képzett bevándorlók előtt. Pócza István az InfoRádiónak azt mondta: nincs elegendő brit munkavállaló az éttermi vagy a kisebb szállodai munkákra.

A Századvég Alapítvány kutatója jelezte, a brit kormány főtárgyalója, David Davis elsősorban az alacsony képzettségű munkavállalókról beszélt. Pócza István leszögezte, a brit gazdaság, munkaerőpiac jelenlegi állapotában nem valószínű, hogy a brit a munkavállalók az alacsony képzettséget igénylő állásokat rövid idő alatt, gyorsan be tudnák tölteni.

„Arra érdemes fókuszálni, hogy David Davis ezeket a szavakat Észtországban, tehát nem otthon mondta, ezért ennek alapvetően inkább külpolitikai üzenete és jelentősége van. London támogatókat akar szerezni a különböző kétoldalú megállapodásokhoz, amelyeket egyébként Brüsszel ellenez. Nemrég hangzott el Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének szájából, hogy a tárgyalási folyamat várhatóan több mint két évig fog tartani.”

A Századvég Alapítvány kutatója kiemelte, a kilépési folyamatnak két szereplője és ennek megfelelően érdeke van: egyrészt az uniós intézmények, másrészt pedig a tagállamok. Utóbbiaknak nem érdeke, hogy a britek rossz alku eredményeként lépjenek ki az EU-ból, mert az a későbbi gazdasági, politikai kapcsolatokra is rányomhatja a bélyegét. Az uniós intézmények viszont inkább abban érdekeltek, hogy rászorítsák a briteket egy rossz megállapodásra, ami szerintük elijesztene más országokat a britek által választott úttól. Ez a tárgyalásokra és a munkaerőpiacra is vonatkozik – tette hozzá Pócza István.

„Az kérdéses, hogy a briteknek hosszú távon lenne-e érdeklődésük az alacsony képzettséget igénylő állások betöltésére. A tendenciák alapján ez is kérdéses.”

A magyar és más uniós országokból érkezett munkavállalókról a Századvég Alapítvány kutatója azt mondta, ők nagy valószínűséggel ott tudnak maradni. A kérdés leginkább a jövőről szól, hogy ez a fajta munkaerőáramlás hogyan fog tudni működni a kontinens és az Egyesült Királyság között – fűzte hozzá Pócza István.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×