eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília

Az RMDSZ javasolja a sürgősségi rendelet parlamenti módosítását

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) módosító javaslatokat terjeszt be a román büntető törvénykönyvről (Btk.) szóló sürgősségi kormányrendelethez, amely ellen nagyszabású tüntetéssorozat indult Romániában - közölte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

A magyar érdekképviselet képviselőházi és szenátusi frakciója együttes ülésen döntött erről, miután a közlönyben már megjelent rendelet parlamenti megerősítésre megérkezett a szenátushoz.

Kelemen Hunor elmondta: a sürgősségi kormányrendeletet megerősítő törvénytervezethez február 11-ig lehet módosító javaslatokat beterjeszteni a szenátusi szakbizottságban. Az RMDSZ először azoknak a cikkelyeknek az átírására tesz javaslatot, amelyeket a kormányrendelet szövegében kifogásol. A jogszabály azonban csak öt ponton igazítja ki a büntetőjogot. Később az RMDSZ kidolgozza és beterjeszti módosító javaslatait a többi 35 olyan cikkelyhez, amelyeket szintén alkotmánybírósági döntések érvénytelenítettek.

Példaként említette: az RMDSZ-nek tartalmi kifogása van a hivatali visszaélés büntethetőségénél megszabott 200 ezer lejes (14 millió forint) küszöbbel, amelyet a kormány nem indokolt meg. A hivatali visszaélés meghatározásának pontosítását egyébként az alkotmánybíróság kérte - magyarázta Kelemen Hunor -, és az ügyészek szerinte nagyon gyakran visszaélnek ezzel a besorolással. Emlékeztetett: egy sor olyan államban - Franciaország, Nagy Britannia, Németország, Belgium, Hollandia - amelyek most bírálják Romániát, nem bűncselekmény a hatalommal való visszaélés, amit a munkajogi, adminisztratív módszerekkel büntetnek.

Arra a felvetésre, hogy az ombudsman alkotmányossági óvása ellenére ezek szerint az RMDSZ mégis a kormányrendelet hatályba lépésére számít, Kelemen Hunor elmondta, hogy a perrendtartásról szóló rész már hatályos, a kormány pedig bejelentette: nem vonja vissza a kifogásolt rendeletet.

Emlékeztetett: létezik olyan alkotmánybírósági döntés is, amely elismerte, hogy a kormánynak joga van sürgősségi rendelettel módosítani a Btk.-t és tavaly a szakértői kormány két alkalommal is sürgősségi rendelettel módosította a büntetőjogot. Megjegyezte: nem tartja ezt korrektnek, de attól még a taláros testület határozatai érvényesek.

Az MTI kérdésére elmondta, nem tudja megítélni, hogy a kormányrendeletnek vannak-e olyan elemei, amelyeket nem a korábbi alkotmánybírósági döntések tettek szükségessé, hanem korrupcióval vádolt politikusoknak dob mentőövet. Azt az álláspontot viszont elfogadhatatlannak tartja, hogy csak azért nem szabad hozzányúlni az alkotmányellenes Btk.-cikkelyekhez, mert az gyengítené az ügyészek hatalmát.

Arra a kérdésre, hogy a kialakult közhangulatban megszakítja-e az RMDSZ a parlamenti együttműködését a kormánypártokkal, amelyek ellen százezrek tüntetnek, Kelemen Hunor azt mondta, az együttműködést el sem kezdték, a Btk.-val kapcsolatban pedig az RMDSZ semmilyen kötelezettséget nem vállalt.

"Nem a Btk.-ra kötöttünk parlamenti megállapodást, hanem arra, hogy a kisebbségi jogok tekintetében próbáljunk előrelépni, néhány dolgot tisztázni. Ezt kell megtennünk, és ha nem működik, akkor a parlamenti együttműködést fel lehet mondani a tavaszi ülésszak végén" - magyarázta az RMDSZ elnöke.

Arra a kérdésre, hogy támogatja-e az RMDSZ az ellenzék bizalmatlansági indítványát, Kelemen Hunor elmondta: "hihetetlenül arrogánsan" viselkedik az azt kezdeményező Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsük meg Romániát Szövetség (USR).

"Bennünket nem is kérdeztek meg, viszont úgy tekintenek ránk, mint sokszor egyébként a PSD is és a román pártok szinte mindegyike, hogy az RMDSZ vigyázzba áll nekik. Ők mondják, mit kell csinálni, és az RMDSZ azt teszi. Nem vagyunk az utánfutója sem a liberálisoknak, sem a PSD-nek, sem az USR-nek" - szögezte le Kelemen Hunor. Hozzátette: a bizalmatlansági indítvány ügyében majd annak beterjesztésekor, a szöveg ismeretében dönt az RMDSZ.

Emlékeztetett: az ellenzéknek az RMDSZ-szel együtt sincs a kormány megbuktatásához elégséges többsége. "Olyan kalandba belemenni, aminek a végét nem látjuk, nem szoktunk" - mutatott rá az RMDSZ elnöke.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×