eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Még hetekig húzódhat a Trump-kormány felállása

Eddig mindössze két miniszter - a védelmi és a belbiztonsági - nyert szenátusi kinevezést Donald Trump, az Egyesült Államok elnökének jelöltjei közül.

Jó néhány hétig elhúzódhat még a Trump-adminisztráció felállása – vélekedik a kinevezésekről Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.

„Nyilván hozzájárul ehhez az is, hogy eléggé ellentmondásos jelöltjei vannak több pozícióra, például az energetikai vagy az oktatási miniszteri posztra. Nagyon sok a milliárdos, ezek kérdéseket vetnek fel, és feddhetetlenségi ügyek is felmerülnek. Ez egy elég hosszú politikai alkudozás lesz, és a demokraták minden lehetőséget meg akarnak majd ragadni, hogy a miniszterjelölteken keresztül támadják Trumpot” - véli a kutató.

Az amerikai szenátus külügyi bizottsága a hét elején döntött Rex Tillerson külügyminiszteri jelöléséről. Tillersonnak a voksoláson éppen csak sikerült többséget szereznie, ugyanis személyére a floridai republikánus szenátor, Marco Rubio csak az utolsó pillanatban mondott igent.

„Megkérik az árát. Tillerson kapcsán arról volt szó, hogy esetleg túlságosan baráti viszonyt ápol Oroszországgal. Van egy kitüntetése is Putyin elnöktől, bár azért azt meg kell hagyni, hogy ha az ember az olajbizniszben van benne, akkor előbb-utóbb az oroszokkal valamiféle üzletet kell kötnie, hiszen a földrajz ebből a szempontól eléggé meghatározó. Marco Rubio és John McCain voltak elsősorban a kritikusak, de úgy tűnik, hogy őket is sikerült meggyőzni” - mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.

Ugrósdy Márton mindezek ellenére nem tartja valószínűnek, hogy akadjon olyan a jelöltek közt, aki végül nem kap többségi bizalmat.

„Csodálkoznék, ha valaki nem kapna többséget. Általában az a szokás, hogy ha valakinek teljesen esélytelen a helyzete, akkor inkább visszavonják a jelöltségét” - tette hozzá Ugrósdy Márton.

Ráadásul az amerikai szempontból két legfontosabb tárca – a Pentagon és a belbiztonsági minisztérium – élén már elfoglalta a helyét James Mattis és John Kelly volt tábornok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×