eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Meghalt Sztálin unokája

A 80 éves Jevgenyij Dzsugasvilit holtan találták az utcán, moszkvai otthona közelében, halálának hírét a mentők jelentették be. A halál okát nem közölték.

Az orosz és grúz állampolgárságú, Moszkvában és Tbilisziben élő férfi a néhai szovjet diktátor tragikus sorsú elsőszülött fiának, Jakovnak volt a gyermeke.

A Sztálin első házasságából, Jekatyerinától született Jakov a második világháború alatt német fogságba került és valószínűleg egy koncentrációs táborban pusztult el 1943-ban.

Sztálinnak második feleségétől, Nagyezsdától még egy fia - Vaszilij - és egy lánya - Szvetlana - született. Szvetlana 1966-ban Amerikába disszidált és ott halt meg 2011-ben. Nyugati életrajzírók szerint a néhai szovjet diktátornak legalább nyolc unokája született.

Jevgenyij Dzsugasvili hadmérnökként 25 éven át tanított különböző katonai akadémiákon. Nyugalmazott katonatisztként aktívan politizált, bíróságok előtt elszántan, bár hiábavalóan védelmezte nagyapja hírnevét a "rágalmaktól".

Egy, a 20 ezer lengyel hadifogoly katyni lemészárlása kapcsán Sztálint "vérszomjas kannibálnak" nevező újságcikk miatt tavaly még az Emberi Jogok Európai Bíróságáig is eljutott, de ott sem adtak igazat neki - emlékeztet a BBC.

A Lenta.ru orosz hírportált szerint a Sztálin-unoka 1990-ben önmagát alakította az apjáról szóló, Jakov, Sztálin fia című filmben. Az 1990-es évek elején indult a parlamenti választásokon is.

A BBC szerint gyakran panaszkodott, hogy nagyapját hibáztatják minden rosszért, ami Oroszországban történt. Szerinte a Szovjetunió nem indult volna hanyatlásnak, ha nagyapja tovább élt volna. Putyin orosz elnököt "agyatlannak" nevezte.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×