eur:
408.31
usd:
385.6
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Protokolláris esemény volt a marrakesi klímakonferencia

Látványos eredmények nélkül ért véget múlt héten Marrakesben az ENSZ klímakonferenciája.

A marokkói Marrakesben, az ENSZ 22. klímakonferenciáján résztvevő mintegy 190 ország megerősítette, hogy eltökélt a párizsi klímacsúcson tavaly született megállapodás megvalósítására.

A látványos eredmény november 4-én következett be még a konferencia előtt, nevezetesen, hogy életbe lépett a párizsi megállapodás. Ez a megállapodás elviekben azt tűzi ki célul, hogy 2 foknál ne legyen nagyobb a növekedés, lehetőleg közel legyen a másfél fokhoz - ebből már 1 fokot nagyjából megtettünk. Tehát tulajdonképpen egy ünnepi esemény volt Marrakesben” - mondta Mika János éghajlat-kutató, az Esterházy Károly Egyetem tanára.

A csütörtök este közzétett és valamennyi résztvevő ország által támogatott "marrakesi proklamációban" felhívás szerepel az éghajlatváltozás elleni harcra fordítandó összeg, a folyósítások és a finanszírozásokhoz való hozzáférés növelésére. A nyilatkozat egyben válasz is Donald Trump megválasztására, aki kampányában "ugratásnak" nevezte az éghajlatváltozást.

Arra a kérdésre, hogy kihátrálhat-e Donald Trump vezetésével az Egyesült Államok a klímamegállapodás mögül, Mika János úgy válaszolt: „ez megtörténhet, most úgy van a megállapodás, hogy aki egyszer ratifikációval csatlakozott, az három éven belül nem léphet ki. Tehát 3 év múlva léphet ki először az Egyesült Államok, ha úgy tartja kedve. Az Egyesült Államok 18 százalékkal részesedik a kibocsátásból. Tehát baj, ha ennyi eltűnik, de mégsem végzetes.”

Nagy-Britanniával együtt - amely csütörtökön ratifikálta a párizsi megállapodást - 111-re nőtt a ratifikáló országok száma, ám Mika János úgy látta, hogy ez csupán az első lépés, újabb egyezményekre lesz szükség az éghajlatváltozás káros hatásainak minimalizálásához.

A Meteorológiai Világszervezet múlthéten közölte, hogy 2016-ban várhatóan újabb melegrekordok dőlnek meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×