A tavalyi évben pusztító erdőtüzek sújtották Európát, a Közel-Keletet és Afrikát, összesen több mint 500 000 hektárnyi területet érintve. Kiemelkedett a görögországi Alexandroupolis közelében tomboló tűz, amely az EU történetének legnagyobb, 2000 óta rögzített tüze volt. A klímaváltozás egyre intenzívebbé és gyakoribbá teszi az erdőtüzeket, nemcsak a szezon meghosszabbításával, hanem azzal is, hogy korábban érintetlen területeken idéz elő katasztrófákat.
A 2024-es tűzszezon átmeneti enyhülést hozott, főként az EU területén tavasszal és nyáron tapasztalt szórványos esőzéseknek köszönhetően. Ennek ellenére a szeptemberi portugáliai tüzek miatt az égett terület nagysága meghaladta az elmúlt évtizedek átlagát.
Bár az idei szezon kevésbé volt súlyos, mint az előző három év, a veszély továbbra is fennáll, és a tűzvédelem javítása kiemelt feladat marad – idézi a Portfolio.
Az Európai Bizottság és a tagállamok fokozzák a megelőzési és felkészülési intézkedéseiket. A tájkezelés fontos eszköze a tüzek megelőzésének: olyan természetalapú megoldások, mint a tűznek kevésbé ellenálló fafajok visszaszorítása, legeltetés és irányított égetések csökkenthetik a tüzek kialakulásának kockázatát.
A jelentés szerint az EU-ban az erdőtüzek 96 százaléka emberi tevékenységhez köthető.
A lakosság, különösen a vidéki és természetközeli közösségek, bevonása elengedhetetlen a megelőzésben. Ahogy a klímaválság súlyosbodik, Európának fel kell készülnie a gyakoribb és intenzívebb tüzekre, amelyeket csak széleskörű összefogással lehet megelőzni – áll a beszámolóban.