eur:
408.36
usd:
385.54
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
A Gironde megyei tűzoltóság (SDIS 33) által közreadott képen fatörzs parázslik a délnyugat-franciaországi Landira település közelében 2022. július 19-én. A térségben egy hete pusztító két erdőtűz miatt eddig több mint 14 ezer embert kellett biztonságba vinni. A széllökések által szított lángok több mint húszezer hektár földet perzseltek fel.
Nyitókép: MTI/EPA/SDIS 33

Ijesztő, mekkora pusztítást végeznek a lángok

Európa, a Közel-Kelet és Afrika az elmúlt több mint húsz év legsúlyosabb erdőtüzeit szenvedte el, több mint 500 000 hektárnyi terület égett le – derül ki az Európai Bizottság jelentéséből, amely rávilágít a klímaváltozás súlyosbodó hatásaira, valamint a megelőzés és felkészülés szükségességére.

A tavalyi évben pusztító erdőtüzek sújtották Európát, a Közel-Keletet és Afrikát, összesen több mint 500 000 hektárnyi területet érintve. Kiemelkedett a görögországi Alexandroupolis közelében tomboló tűz, amely az EU történetének legnagyobb, 2000 óta rögzített tüze volt. A klímaváltozás egyre intenzívebbé és gyakoribbá teszi az erdőtüzeket, nemcsak a szezon meghosszabbításával, hanem azzal is, hogy korábban érintetlen területeken idéz elő katasztrófákat.

A 2024-es tűzszezon átmeneti enyhülést hozott, főként az EU területén tavasszal és nyáron tapasztalt szórványos esőzéseknek köszönhetően. Ennek ellenére a szeptemberi portugáliai tüzek miatt az égett terület nagysága meghaladta az elmúlt évtizedek átlagát.

Bár az idei szezon kevésbé volt súlyos, mint az előző három év, a veszély továbbra is fennáll, és a tűzvédelem javítása kiemelt feladat marad – idézi a Portfolio.

Az Európai Bizottság és a tagállamok fokozzák a megelőzési és felkészülési intézkedéseiket. A tájkezelés fontos eszköze a tüzek megelőzésének: olyan természetalapú megoldások, mint a tűznek kevésbé ellenálló fafajok visszaszorítása, legeltetés és irányított égetések csökkenthetik a tüzek kialakulásának kockázatát.

A jelentés szerint az EU-ban az erdőtüzek 96 százaléka emberi tevékenységhez köthető.

A lakosság, különösen a vidéki és természetközeli közösségek, bevonása elengedhetetlen a megelőzésben. Ahogy a klímaválság súlyosbodik, Európának fel kell készülnie a gyakoribb és intenzívebb tüzekre, amelyeket csak széleskörű összefogással lehet megelőzni – áll a beszámolóban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 19. 22:14
×
×
×
×