eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Áll a bál: "nem szabad lefeküdni a rasszizmus előtt"

Az Egyesült Államokban egy időre megtiltották a kutatásokat annak a DNS-szakértőnek, aki a héten hatalmas vihart kavart azzal, hogy az európaiaknál kevésbé intelligensnek nevezte az afrikaiakat. A Nobel-díjas James Watson azonban megpróbálta védelmébe venni nézeteit és azt mondta: azokat félremagyarázták.

Dr. James Watson a hétvégén tartott volna előadást egy londoni rendezvényen. Csakhogy mire Nagy-Britanniába ért, kiderült, hogy vendéglátói - a patinás Tudományos Múzeum - udvariasan törölték a programból. Meghívói szerint a tudós túllépte a "megengedhető vita határát".

Az ok: a Nobel-díjas DNS-kutató egy interjúja, amelyben intelligensebbnek nevezte az európaiakat az afrikaiaknál.

"Nem olyan intelligensek, mint mi"

Watson azt mondta a Sunday Times-nak: "borúlátó Afrika jövőjével kapcsolatban. Azért, mert a nyugat szociális politikája arra épül, hogy ugyanolyan intelligensek, mint mi, pedig a kísérleti eredmények azt mondják, hogy nem igazán".

Ezt még azzal toldotta meg, hogy jó lenne, "ha mindenki egyenlő lenne, de azok, akiknek színesbőrű munkatársai vannak, tudják, hogy ez nem igaz".

Magyarázkodás: "az eltérő környezet másra tesz alkalmassá"

A kirobbant felháborodás nyomán Watson azzal védekezett, hogy szavait úgy idézték, hogy azok nem fejezik ki az igazi álláspontját. "Bocsánatot kérek azért, ha egyesek azt hallották ki szavaimból, hogy Afrika egy genetikailag alsóbbrendű kontinens. Nem ezt akartam mondani, és erre nincs is tudományos bizonyíték" - tette hozzá.

A kutató az eredeti megjegyzéseket a címlapján hozó Independent című lapban próbálta árnyalni véleményét. Arról beszélt, hogy a világ különböző részein az életkörülmények idővel olyan géneket erősítettek meg, amely más és másra teszik alkalmassá az embert.

Tagadja, hogy rasszista lenne

"A tudományos világ vágya az, hogy úgy lássa: a racionális gondolkodás az egész emberiség öröksége. Lehet, hogy így van, de akarni nem elég, mert ez nem tudományos hozzáállás. Viszont nem szabad lefeküdni a rasszizmus előtt. Itt nem felsőbbrendűségről és alsóbbrendűségről van szó, hanem a különbségek megértéséről, hogy miért lesz valakiből nagyszerű zenész, másokból pedig nagyszerű mérnök - fejtegette.

Watson 1962-ben kapott Nobel-díjat a DNS szerkezetének felfedezéséért. Mostani munkahelye, a Cold Spring Harbor Laboratórium azonban megjegyzései nyomán egy időre felfüggesztette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×