eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

Omladozik a brit királynő palotája

A jelenleginél évente egymillió fonttal (368 millió forinttal) többet kért II. Erzsébet brit királynő a kormánytól a Buckingham-palota sürgős rekonstrukciójára, mivel az épület olyan rossz állapotban van, hogy gyakorlatilag a szétesés fenyegeti.

Legutóbb a Buckingham-palota keleti szárnyáról vált le egy hatalmas kődarab, alig pár centire tévesztve el az udvarban parkoló hercegnői autót. Egy másik darab éppen aznap vált le az épületről, amikor egy fogadást rendeztek a palotában.

A brit királyi rezidencia egy jelentés szerint olyan rossz állapotban van, hogy immár komoly egészségügyi és biztonsági kockázatot jelent. Ennek legfőbb oka, hogy a palota leginkább érintett keleti szárnyát nem a szokásos brit kőből építették, hanem az építőanyagot a franciaországi Caen-ból importálták 1847-ben.

Amire nem jut pénz

A királyi család körül dolgozók szerint a Buckingham-palota a látogatókra nem jelent veszélyt, ugyanakkor az elkövetkező három évben legkevesebb 3 millió fontot (1,1 milliárd forintot) kellene költeni a legsürgősebb felújítási munkálatokra.

Ez egyben azt is jelenti, hogy kevesebb pénz jut egyéb teendőkre, például a festménygaléria tetejének becslések szerint 1,5 millió fontba (550 millió forintba) kerülő megjavítására, pedig annak állapotát a szakemberek "különösen aggasztónak" tartják.

Ugyanakkor gondok vannak a windsor-i kastéllyal és a frogmore-i Victoria és Albert Mauzóluemmal is, mivel mindkettő felújításra szorul, utóbbit valószínűleg be is kell zárni.

Kevés az évi 15 millió font

II. Erzsébet egy 1991-es kormánydöntés értelmében évi 15 millió fontot (5,5 milliárd forintot) kap a királyi paloták karbantartására, ami ugyan első olvasásra akár soknak is tűnhet, ám mivel az összeg nem követi az inflációt, ez 69 százalékos csökkenésnek felel meg a 16 évvel ezelőtti állapothoz képest.

Szakemberek rámutatnak, hogy mivel a brit kormánynak a 2012-es londoni olimpiára is sokat kell költenie, kevéssé valószínű, hogy megszavazzák az évi egymillió fontos pluszkiadást.

Rossz az időzítés


Talán a kérés időzítése sem sikerült a legjobban, hiszen éppen a héten közölték, hogy Károly herceg személyes bevételei tavaly egymillió fontos emelkedés mellett, meghaladták a 15 millió fontot.

A királyi családhoz közelállók ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a királynő tavaly 37,3 millió fontba (13,7 milliárd forintba) került a brit adófizetőknek, ami 0,3 százalékos csökkenés az előző évi adathoz képest és fejenként kevesebb, mint két bélyeg ára.

Címlapról ajánljuk
A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

Ahogy a világban terjednek a szén-dioxid-kibocsátást csökkenteni hivatott zöld technológiák, az előállításukhoz szükséges kritikus fontosságú ásványok iránti igény is nő. Bányászatuk egyre drágább, lelőhelyeik pedig néhány országban koncentrálódnak, ami kockázatot jelent a globális ellátás szempontjából. Sokak szerint a megoldás a tengerek mélyén keresendő, a világ óceánjainak és tengereinek fenekén ugyanis nagy mennyiségben találhatók kritikus ásványok. A formálódó mélytengeri bányászat ezen ásványkincsek kiaknázását célozza, azonban e tevékenység megítélése – noha még el sem kezdődött – rendkívül ellentmondásos.

Romániában már több halálos áldozata van az esőzéseknek

Az ítéletidő Galac megye 19 települését érintette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Lesújtó képet festettek a magyar oktatási rendszerről

Lesújtó képet festettek a magyar oktatási rendszerről

Az OECD friss "Education at a Glance" jelentése részletes áttekintést nyújt a tagországok oktatási rendszereiről. A jelentés szerint Magyarországon a középfokú végzettség nélküli felnőttek jelentős hátrányban vannak a munkaerőpiacon. Ráadásul akiknek a szülei nem rendelkeznek középfokú végzettséggel, nagyon kis eséllyel szereznek diplomát. A jelentés rávilágít, hogy az oktatási rendszer finanszírozása Magyarországon alacsonyabb szinten áll az OECD átlagához képest. Megállapítják, hogy itthon – csakúgy mint sok más országban – komoly pedagógushiány van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 14. 13:50
×
×
×
×