eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

A nyaralójában fogadja Bush a "gengszterállam vezetőjét"

Az amerikai rakétavédelem európai kiterjesztéséről tárgyal George Bush amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a hét végén az Egyesült Államokban - számolt be a Voice of America rádió.

Putyin az első olyan államfő, akit Bush a Maine állambeli Kennebunkportban levő nyári rezidenciáján fogad.

Robert Legvold, a New York-i Columbia Egyetem szakértője úgy értékelte: a Lengyelországba telepítendő tíz elfogó rakéta és a Csehországban létesítendő radarállomás tervét Moszkva úgy tekinti, mint az első lépést annak irányában, hogy Amerika átfogó rakétavédelmi hálózatot építsen ki Európában.

Legvold megítélése szerint az Egyesült Államok figyelmen kívül hagyja Oroszország érdekeit, aggodalmait és egyoldalú lépéseket hoz terveinek megvalósításáról: például a NATO közép-európai kiterjesztéséről vagy katonai erő telepítéséről az orosz határok közelébe.

A szakértő utalt arra, hogy nem csak a lengyel-cseh rakétavédelmi javaslatról van szó, Amerika Romániában és Bulgáriában is bázisokat tervez létesíteni anélkül, hogy Oroszországgal egyeztetne.

Jason Lyall, a Princeton Egyetem Oroszország-szakértője kifejtette: Putyin nagyon ravasz javaslatot tett Washingtonnak egy elaggott azeri radarbázis használatára, amely ráadásul le sem fedi Irán egész területét.

A Fehér Ház hűvösen reagált a kezdeményezésre, Putyinnak viszont előnye származik abból, hogy úgy tűnik, Amerika elutasítja a gáláns orosz ajánlatot, nem hajlandó kompromisszumra.

A rádió által megszólaltatott szakértők nem várnak semmilyen áttörést a hét végi csúcstalálkozótól, de az oldott hangulatú eszmecsere szerintük előrelépést eredményezhet a rakétavédelmi párbeszédben.

Bush azzal, hogy édesapja maine-i házában fogadja a vele "barátságot ápoló" Putyint, javítani igyekszik a Nyugat biztonsági érdekeire nézve egyre veszélyesebbé váló amerikai-orosz viszonyt - írta a The Wall Street Journal.

A konzervatív lap szerint a két vezető közötti párbeszéd valójában azonban arról szól, hogy szűkülnek az amerikai külpolitika cselekvési lehetőségei.

Az újság szerint Putyin egyre gyűlölködőbb a Nyugattal szemben, és nem azért, mert félreérti a Nyugat biztonsági törekvéseket, hanem mert egy korrupt bürokratikus rendszert hozott létre, amelynek életben maradásához Nyugat-ellenes nézetekre van szükség.

"Az ex-KGB-s orosz elnök gengszterállamot irányít, amely túlélése érdekében Nyugat-ellenes politikát folytat" - írta a lap.

A jobboldali The Washington Times arra hívta fel a figyelmet, a közelgő amerikai, valamint orosz elnökválasztások nem kedveznek a kétoldalú viszonynak, a Bush és Putyin közötti időnként bizalmasnak tűnő egyetértés nem vezet sehová.

Putyin ráadásul nem szerez otthon jó pontokat az amerikai-orosz viszony felmelegítésével.

A lap ugyanakkor megállapítja: továbbra is tartja magát az erős amerikai-orosz partneri viszony paradigmája, amely olyan közös érdeken alapul, mint a terrorizmus, az iszlámista szélsőségesség elleni küzdelem vagy fegyverzetek elterjedésének megakadályozása.

Címlapról ajánljuk
A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

Ahogy a világban terjednek a szén-dioxid-kibocsátást csökkenteni hivatott zöld technológiák, az előállításukhoz szükséges kritikus fontosságú ásványok iránti igény is nő. Bányászatuk egyre drágább, lelőhelyeik pedig néhány országban koncentrálódnak, ami kockázatot jelent a globális ellátás szempontjából. Sokak szerint a megoldás a tengerek mélyén keresendő, a világ óceánjainak és tengereinek fenekén ugyanis nagy mennyiségben találhatók kritikus ásványok. A formálódó mélytengeri bányászat ezen ásványkincsek kiaknázását célozza, azonban e tevékenység megítélése – noha még el sem kezdődött – rendkívül ellentmondásos.

Romániában már több halálos áldozata van az esőzéseknek

Az ítéletidő Galac megye 19 települését érintette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Lesújtó képet festettek a magyar oktatási rendszerről

Lesújtó képet festettek a magyar oktatási rendszerről

Az OECD friss "Education at a Glance" jelentése részletes áttekintést nyújt a tagországok oktatási rendszereiről. A jelentés szerint Magyarországon a középfokú végzettség nélküli felnőttek jelentős hátrányban vannak a munkaerőpiacon. Ráadásul akiknek a szülei nem rendelkeznek középfokú végzettséggel, nagyon kis eséllyel szereznek diplomát. A jelentés rávilágít, hogy az oktatási rendszer finanszírozása Magyarországon alacsonyabb szinten áll az OECD átlagához képest. Megállapítják, hogy itthon – csakúgy mint sok más országban – komoly pedagógushiány van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 14. 13:50
×
×
×
×