A tél utolsó hónapja – különösen az előző évhez képest – volt hűvös. Tavaly ugyanis februárban több mint 8 fok volt az átlaghőmérséklet. Más kérdés, hogy utóbbi évszázados melegrekordnak számított – írja a g7.hu.
A február azonban csak a nagyon látványos enyhülő trend megszakadása miatt lóg ki a sorból. Az előző 24 év első felében még teljesen megszokott volt, a fagypont alatti átlag, amely ezúttal 0,5 fok volt.
Az elmúlt években megszokottnál hűvösebb február a hazai gázfogyasztást is megdobta:
a felhasználás közel másfélszerese volt a tavalyinak.
A számlákat az is befolyásolta, hogy a kormány megváltoztatta a rezsicsökkentett gázmennyiség kiosztását.
Tavaly augusztus elején jelentették be, hogy az MVM megváltoztatta a gázszámlázási rendszerét, és áttért a fix táblázatra.
Ez azt jelenti, hogy a kedvezményes gázmennyiség kiosztása a jövőben nem függ a tényleges hőmérséklettől, hanem minden napra előre rögzített. Korábban a rendszer figyelembe vette az időjárást, így hidegebb hónapokban több, melegebb hónapokban kevesebb kedvezményes gázt kaptak a fogyasztók.
Az új rendszerben egységes lett a kedvezménykiosztás.
Februárra például a Budapesten jellemző gázfűtőérték (35) mellett 298 köbméter következményes gáz járt. A korábbi rendszerben, a hideg miatt többet lehetett volna felhasználni. Hozzávetőleges számítások szerint mintegy 40 köbméterrel, amely versenypiaci áron kb. 30 ezer forintot jelent.
Mindenesetre a kedvezményes mennyiség kiosztása továbbra is alkalmazkodik a fűtési szezonhoz, télen magasabb, nyáron alacsonyabb mennyiséget biztosítva havonta.
A rendszernek az is a része, ha valaki egy időszakban túlfogyasztott (mondjuk a hideg február miatt) – azaz fizetett piaci mennyiséget –, de utána alulfogyaszt (márciusban eddig meleg van, de a fix mennyiség alapján 251 köbméter jár), akkor annyit visszaáraznak neki kedvezményesre, ami addig belefér. Azaz akár mínuszos számlát is kaphatunk márciusra, ha továbbra is ilyen meleg lesz az idő, és ezért kevesebb gázt fogyasztunk, mint a márciusi kvóta.