eur:
399.65
usd:
370.53
bux:
0
2025. március 26. szerda Emánuel
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy külföldi szállítmányt ellenőriznek az élelmiszerhamisítás elleni OPSON VI. nemzetközi művelet keretében a Budapesti Nagybani Piacon 2017. május 17-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Kockázatos termékek miatt intézkedtek, sok volt köztük a baromfihús és a zöldség, gyümölcs

Több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly az Európai Unió Élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszere (RASFF) alapján – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Magyarország a riasztási rendszerben megjelent 5250 ügyből 309-ben volt érintett 2024-ben. Az esetek túlnyomó része, 276 élelmiszerekhez kapcsolódott. Takarmánnyal 16, élelmiszerrel érintkező anyagokkal 15 esetben voltak gondok. A tagállamok további 2, élő állatokhoz kötődő ügyet is jelentettek a RASFF rendszeren. Az ügyek 88 százaléka külföldi előállítású terméket érintett.

A legtöbb magyarországi eset tavaly is elsősorban baromfihúshoz, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonához és pékárukhoz kapcsolódott. A magyar hatóság szakembereinek 63 esetben kellett baromfihússal és abból készült termékekkel kapcsolatban intézkedniük, 33 esetben vizsgáltak zöldségeket és gyümölcsöket, 24 esetben gabonatermékek és pékárukat.

Magyarország 63 ügyet jelentett tavaly a rendszeren keresztül, minden eset kockázatos élelmiszerhez kapcsolódott.

A Nébih közölte: aktívan részt vesznek a nem megfelelőségekkel, például a minőségi hibákkal, jelölési problémákkal foglalkozó AAC rendszer működtetésében is. Tavaly 111 információkérő megkeresés érkezett a magyar hatóságokhoz ezen a felületen, amelyek közül 53 élelmiszerrel, 39 élő állatokkal és 13 takarmányokkal volt kapcsolatos.

A korábbi évekhez hasonlóan a legtöbb megkeresés tavaly is élő állatok szállítási, dokumentációs problémájához kapcsolódott. Emellett étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban is több kérdés érkezett, főleg nem engedélyezett egészségügyi állítások feltüntetése miatt.

Évről évre rendszeresen előfordulnak problémák az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokkal. Ezek jellemzően ételtárolók, konyhai eszközök, edények, de ebbe a körbe tartozhatnak a termékek csomagolóanyagai által okozott élelmiszerbiztonsági veszélyek; tavaly is változatos kifogások érkeztek a termékkörrel szemben - ismertette a Nébih.

Címlapról ajánljuk
Elhunyt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő

Elhunyt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő

Életének 60. évében elhunyt Wachsler Tamás építészmérnök, volt országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium volt közigazgatási államtitkára, a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója – közölte az Országgyűlés Sajtóirodája.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.26. szerda, 18:00
Balasa Levente
a Siemens Zrt – Smart Infrastructure szakmai igazgatója
Rejtett előnyök, amit nem számolnak ki a cégek: 2-3 év alatt is megtérülhet az ESG

Rejtett előnyök, amit nem számolnak ki a cégek: 2-3 év alatt is megtérülhet az ESG

Nagyvállalatok, a nekik beszállító kkv-k, ESG szakértők és a tanácsadók is árgus szemmel figyelik most az úgynevezett omnibusz egyszerűsítési javaslatcsomag sorsát, illetve a hazai törvényhozó lépéseit: a tét nem kicsi, hiszen vállalatok ezreit érintheti az adminisztrációs könnyítés átmenetileg: vagy azért mert az új méretmeghatározások miatt nem, vagy csak később kell fenntarthatósági jelentéseket készíteni, vagy azért, mert a kis- és középvállalati szektor átvilágítása nem lesz része a beszámolóknak. Ebben a kérdéses helyzetben beszélgettünk a vállalatoknál tapasztalható első reakciókról, az "ESG-piac" várható sorsáról, a megtérülésekről, a ROI és az ESG kapcsolatáról két tanácsadóval, a Credit Management Group ügyvezetőivel - Kozma Andrással és Schmidt Ákossal, valamint az RSM Hungary elnök-vezérigazgatójával Kalocsai Zsolttal. A vállalatvezetők bejelentették azt is, hogy közös vállalkozásként, régi-új szereplőként lépnek a hazai ESG tanácsadói piacra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×