Az orosz-ukrán háború miatt a teljes közép-kelet-európai térség államaiban megfigyelhető az FDA-befektetések visszaesése, így a tavalyi év során is lényeges csökkenés volt tapasztalható a térség államainál. Kevesebb és kisebb volumenű projekteket jelentettek be, így a gazdasági stagnálás mellett az FDI-szektorban is lassulás volt megfigyelhető, derül ki az összegzésből.
Globális szinten is megfigyelhető a csökkenés, a jelentős tőkevonzó államokban is megfigyelhető ez a stagnálás, visszaesés. Ugyanakkor azt is láthatjuk, hogy a tőkeexportőr országokban is fokozottan óvatosak voltak a befektetők, inkább visszafogták a befektetések volumenét, azok értékét, mondta az InfoRádióban Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus alapítvány elemzője. Hozzátette: a tavalyi év adatai után még az idei évre vonatkozóan is ezt a fajta óvatosságot figyelhetjük majd meg.
Mindazonáltal a 2025-ös évre vonatkozó előrejelzések szerint ez a bizonytalanság lassan elkezd megszűnni. Az orosz-ukrán háborúban is vannak olyan kilátások, amelyek ezt befolyásolhatják, illetve az egyes gazdaságokban is módosulhatnak a kilátások az idei évre vonatkozóan, így pedig minimális élénkülésre lehet számítani az FDI-áramlás tekintetében. Ez azonban korántsem éri el a 2022 előtti volument.
Az elemző szerint jelenleg az európai iparágakban főleg az autógyártás szenved komoly krízistől, de ennek ellenére is érkezik ide FDI, csak lényegesen kisebb értékben, mint korábban. Az elmúlt 3-5 év tapasztalatai továbbá azt mutatják, hogy a megújuló energiákba való befektetések mennyisége növekedett, így ide szintén komolyabb mennyiségben érkezhet majd tőkebefektetés, ám nem akkora értékben, mint az elmúlt években. Emellett pedig az olyan ágazatokban történhetnek működőtőke-befektetések, mint az ingatlanszektor, a kereskedelem vagy a szolgáltatások. E területeken várhatóan vissza fog esni a beáramló FDA mértéke, és inkább a gyártási, valamint a megújuló energia lesz az a két szektor, amiben esetenként bővülés figyelhető meg.