eur:
411.59
usd:
400.24
bux:
83929.63
2025. január 16. csütörtök Gusztáv
Woman With Pipette And Test Tubes
Nyitókép: RomoloTavani/Getty Images

Tudományos ökoszisztémát hozott létre a Richter

Több mint 30 kutatócsoporttal és 11 hazai intézménnyel kötött innovációs partnerségi megállapodást a Richter Gedeon Gyógyszergyár. A tudományos ökoszisztémát bemutató rendezvényen elhangzott: Európában a világ kockázati tőkéjének csupán egy kis része van jelen, ezért fontos, hogy a magyar szereplők kapcsolódni tudjanak az Egyesült Államokban illetve a Kínában futó projektekhez.

Európában versenyképességi fordulatra van szükség, mindaz az innovációs és kutatási teljesítmény ugyanis, amit évtizedekkel ezelőtt magáénak tudhatott a kontinens, mára már csaknem megszűnt - mondta a rendezvényen a kulturális és innovációs miniszter.

Hankó Balázs kiemelte: az innovációt támogató a kockázati tőkének 5 százaléka van ma Európában 52 százaléka az Egyesült Államokban található meg, 40 százaléka pedig Kínában. A miniszter arról is beszélt, hogy az 50 legfejlettebb technológiai vállalatok közül összesen 4 van az Európai Unióban.

A miniszter szerint ezért fontos, hogy uniós ajánlásként a magyar soros elnökségnek sikerült a Magyarország által ajánlott versenyképességi modellt elfogadtatni, amely célul tűzi ki több más mellett a kutatás-fejlesztési források növelését, valamint az egyetemek és a meghatározó gazdasági szereplők együttműködését.

A sikeres magyar modell arról szól, hogy a felsőoktatási intézmények még szorosabban működjenek együtt az ipar szereplőivel, alkossanak közös kutatócsoportokat, hozzanak létre közös kutatási projekteket - hangsúlyozta Hankó Balázs. Hozzátette: az elmúlt tíz évben innovációban itthon sikerült megháromszorozni a forrásokat. Tavaly erre a célra 1042 milliárd forintot fordítottak, ennek is köszönhetően a vállalatoknál dolgozó kutatók számát megduplázódott.

Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója arról beszélt, hogy fontos a tudományt bekapcsolni az innovációs értékláncba.

Kiemelte: a kutatások első szakaszában, a tudás halmozása és gyarapítása közös érdek. Ha ebben a fázisban a szakmai műhelyeknek sikerül közösen dolgozni, akkor nyerhetünk.

Orbán Gábor hangsúlyozta: ha ebben a hálózatban sikerül áramoltatni a tudást, a Phd hallgatókat, az ötleteket és az anyagi erőforrásokat is a Richteré mellé téve, akkor nyerő pozícióba lehet kerülni.

A Richter most egy olyan ajánlatot tesz, amihez semmilyen magyar vállalat nem tud tenni, ugyanis a többi magyar vállalat vagy nem kapcsolódik a globális értéklánchoz - vélekedett a vezérigazgató. Mint mondta, egyes magyarországi vállalatok a német gazdaságon keresztül tudnak csak hozzáférni az értéklánchoz, de a német gazdaság kevés lesz nekünk.

A globális piacra való kijutáshoz, szükséges a Richter adottsága, mivel a közvetlen kapcsolatai segítségével akár az Egyesült Államok, akár Kína irányába meg tudja teremteni a kijutás feltételeit - emelte ki Orbán Gábor.

-A mostani megállapodás 11 intézmény és egyetem, valamint 30 kutatócsoport között jön létre, alapja pedig az az új innovációs együttműködési struktúra, amelynek kidolgozását a Richter még 2022-ben kezdte meg egyetemi kutatóintézeti munkacsoportok, startup vállalkozások és betegszervezetek hálózatba kapcsolásával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szombaton fontos vizsgát tesz a Covid-generáció – Horváth Péter szerint a hatodikosoknak lesz a legnehezebb

Szombaton fontos vizsgát tesz a Covid-generáció – Horváth Péter szerint a hatodikosoknak lesz a legnehezebb

Idén is több tízezer diák írja meg szombaton a központi írásbeli középiskolai felvételit. A nyolcadikosok mellett hat- és nyolcévfolyamos gimnáziumokba jelentkező hatodikosok és negyedikesek is vizsgáznak magyar nyelvből és matematikából. Újdonság, hogy ajánlást kaptak az idei tanévben a tankerületi fenntartású gimnáziumok arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat érdemes felvenniük. A felvételiről és a változásokról az InfoRádió Horváth Pétert, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökét kérdezte.

Bejelentették a közel-keleti megegyezést, Donald Trump továbblépne

Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti tűzszünetet és a 467 napja elrabolt izraeli túszok kiszabadulásáról megkötött egyezményt jelentett be kormányzati forrásokra hivatkozva a 12-es és a 13-as izraeli kereskedelmi televíziós csatorna. A katari miniszterelnök később beszámolt a megállapodás részleteiről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.16. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×