eur:
408.04
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Offshore oil rig
Nyitókép: HUIZENG HU/Getty Images

Egyelőre nem növeli az OPEC az olajkitermelést

Egy hónappal elhalasztotta az eredetileg decemberre tervezett olajkitermelés-növelést az OPEC+, mivel gyengült a kínai kereslet, a csoporton kívül pedig nőtt a kínálat. A szervezet tagországai megerősítették elkötelezettségüket a klímacélok betartása mellett.

Az OPEC+, amely a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét, valamint Oroszországot és más szövetségeseket tömörít, eredetileg nyolc tagja révén növelte volna a kitermelést decemberben. Ez a lépés a csoport legutóbbi, 2,2 millió hordó/nap kapacitáscsökkentést jelentő termeléskorlátozásának fokozatos feloldására irányuló terv része lett volna - írja a Portfolio.

A gyenge kereslet és a kedvezőtlen gazdasági adatok is aggodalmat kelthettek a csoportban a kínálat növelése kapcsán, a Reuters információi szerint ez vezetett a termelésnövelés elhalasztásához vasárnap.

Az OPEC közleményében azt írja:

"A nyolc ország úgy döntött, hogy egy hónappal, december végéig meghosszabbítja a 2,2 millió hordó/nap korlátozást".

A szövetség azt is hangsúlyozta, hogy a tagok "megismételték kollektív elkötelezettségüket a kibocsátási céloknak való teljes megfelelés elérése mellett".

Mint írja a lap, az olajárak pénteken a hordónkénti 73 dolláros árat is alig érték el, részben az OPEC+ emelés további késleltetésének kilátása által támogatva. Ennek ellenére a Brent nyersolaj árfolyama még mindig közel van a szeptemberben elért idei legalacsonyabb, 69 dollár alatti szinthez.

Az OPEC+ korábban is elhalasztotta már az októberi emelést a csökkenő árak, a gyenge kereslet és a szervezeten kívüli növekvő kínálat miatt.

A Közel-Kelet olajtermelését érintő, a háború miatti befektetői aggodalmak enyhülése szintén nyomást gyakoroltak az árakra.

A decemberi emelés 180 ezer hordó/nap lett volna, ami csupán kis része az OPEC+ által visszatartott, összesen 5,86 millió napi hordós kitermelésének.

Ez a globális kereslet 5,7 százalékának felel meg - írják. Az OPEC+ 2022 óta külön lépésekben állapodott meg ezekről a csökkentésekről a piac támogatása érdekében.

A tagországok különösen figyelnek a megállapodás szerinti kibocsátáskorlátozások betartására, különösen Irak és Kazahsztán esetében, amelyek a célértékek fölé termeltek, és további csökkentéseket ígértek a többlet kompenzálására. A szervezet közleménye szerint a nyolc ország tudomásul vette Irak döntését, valamint Oroszország és Kazahsztán közelmúltbeli bejelentéseit, amelyek megerősítették az OPEC+ megállapodás iránti elkötelezettségüket, beleértve a kompenzációs csökkentéseket is - írja a lap.

Az OPEC+ miniszterei december 1-én tartják a csoport teljes ülését, ahol a 2025-re vonatkozó politikáról döntenek majd.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×