eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Sean Justice/Getty Images

Akkora a munkaerőhiány a kiszállító cégeknél, hogy az a karácsonyi ajándékokra is hatással lehet

Az ünnepek előtt, novemberben jellemzően megsokszorozódnak a vásárlások, azonban a munkaerőhiány miatt az internetes rendelések kézbesítéseiben eddig nem látott fennakadások közelednek a szakszervezet szerint.

Heteken belül felizzik a karácsony előtti bevásárlási szezon: több áruházlánc kínálatában már szeptember végén megjelentek az ünnepi dekorációk, míg az internetes kereskedelemben is egyre több szezonális ajánlat csábítja a vevőket - írja az Economx. Az Egyenlő.hu modern szakszervezet felhívta rá a figyelmet, hogy

a kézbesítésre várhatóan eleve többet kell majd várni, sőt, esetenként el is maradhatnak a házhoz szállítások, és túlterhelődhetnek a csomagpontok.

A szervezet arra is rámutatott, hogy a Packeta csomagkézbesítő cégnél nemrégiben robbant logisztikai problémák mögött is alapvetően a munkaerőhiány és szervezési hibák állhatnak.

Az árérzékeny vásárlók közül a legtöbben előrelátók: már most terveznek az ünnepi kiadásokkal és időben felkutatják, kihasználják a kedvező ajánlatokat. Vagyis hamarosan felpörögnek a kisebb-nagyobb összegű megrendelések, ami extrém leterheltséget hoz a csomagszállításban és felerősíti az ebből fakadó kihívásokat – mondta a lapnak Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke. Megjegyezte: vannak olyan alvállalkozó futárcégek, ahol például már elrendelték, hogy az év végi időszakban nem, vagy csak korlátozottan mehetnek szabadságra a dolgozók.

A szakértő szerint az eddigi tapasztalatok alapján szinte biztos, hogy a külföldi, főként az olcsóbb távol-keleti webáruházak (Temu, Shein) forgalma jelentősen megnő az év utolsó negyedévében,

ami mögött valószínűleg az idehaza tapasztalható áremelkedésekre válaszul adott fogyasztói magatartást kell keresni.

Bubenkó Csaba kijelentette: felháborítónak tartják, hogy a cégek arra is hivatkoznak: a kézbesítések a munkavállalók hibájából is késnek. Úgy véli, ez nem korrekt, ugyanis a szektorban általános a munkaerőhiány. Az egyes szolgáltatóknál pedig a meglévő alkalmazottak úgy a raktárban, ahogy az ügyfélszolgálaton a vállalatok saját üzletpolitikáján alapuló, belső szabályzatok szerint járnak el. Leszögezte:

a csomagok elosztása szempontjából szerinte nincs is jelentősége annak, hogy külföldi vagy belföldi rendelésről van-e szó, vagyis nemcsak a távol-keleti vásárlások miatt késhetnek a szolgáltatással.

Azt is elmondta, hogy valamennyi futárvállalkozás már nagy erőkkel toborozza a munkaerőt az év végi nagy hajrához. Szerinte egy ilyen kiélezett versenyben sokkal inkább kellene hangsúlyozni a dolgozók megbecsülését.

Az Egyenlő.hu úgy véli: márpedig nem lesz más módja ilyen rövid idő alatt a helyzet orvoslásának, minthogy alaposan zsebbe kell nyúljanak a csomagszállító cégek, hogy legalább az ünnepi főszezonra látványosan vonzó ajánlatokkal tudják feltölteni az üres álláshelyeket - írja a lap.

Sem a webáruházaknak, sem a futárcégeknek nem lehet érdeke a kézbesítések elakadása miatt az internetes fogyasztás elakadása, mert a vásárlók óvatosságból nem mernek majd rendeléseket leadni attól tartva, hogy nem kapják meg a csomagjukat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×