eur:
414.59
usd:
400.18
bux:
78665.14
2024. december 20. péntek Teofil
Nyitókép: pixabay

Bátorkodott Kínának üzenni a Fitch Ratings

Az eddigi stabilról negatívra rontotta Kína államadóskockázati minősítésének kilátását a hitelminősítő.

A nemzetközi hitelminősítő a kilátás módosításával egy időben megerősítette Kína hosszú futamú devizaadósság-kötelezettségeinek "A plusz" szintű, elsőrendű befektetői besorolását. A Fitch indoklása szerint a negatív korrekció azt tükrözi, hogy egyre nagyobb kockázatok terhelik Kína közfinanszírozási kilátásait a bizonytalanabbá vált gazdasági környezetben.

E bizonytalansághoz hozzájárul az a folyamat is, amelynek célja az ingatlanszektortól függő gazdasági növekedés átállítása a kormány által fenntarthatóbbnak tartott másféle modellre - áll a Fitch Ratings elemzésében.

A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a kínai kormány a költségvetési ösztönzők növelésével próbálja ellentételezni a "gazdasági ellenszél" hatásait.

Ennek figyelembevételével a Fitch előrejelzése azt valószínűsíti, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért, konszolidált bázison számolt - vagyis az állami infrastruktuális és egyéb költségvetési kihatású tevékenységeket is tartalmazó - kínai államháztartási hiány az idén 7,1 százalékra emelkedik a tavalyi 5,8 százalékról.

A Fitch Ratings hangsúlyozza, hogy a Kínához hasonlóan "A" kategóriás besorolású szuverén adósok államháztartási deficitjének mediánszintje jelenleg 3 százalék. A hitelminősítő elemzése szerint az általa várt idei deficit a legmagasabb lenne a 2020-ban mért 8,6 százalék óta.

A Fitch megjegyzi azt is, hogy a kínai államháztartás 2020 óta folyamatosan magas hiányokkal zár: az ebben az időszakban mért deficitek hozzávetőleg kétszeresen haladták meg a 2015 és 2019 közötti 3,1 százalékos éves átlagot. A hitelminősítő várakozása szerint ebben a környezetben

a GDP-értékhez viszonyított kínai államadósság-ráta az idén 61,3 százalékra emelkedik a tavalyi 56,1 százalékról.

A cég hangsúlyozza, hogy ez egyértelmű romlási folyamatot jelez, hiszen 2019-ben csak 38,5 százalék volt a hazai össztermék arányában mért államadósság-ráta, amely abban az évben jóval elmaradt a hasonló osztályzati kategóriában nyilvántartott gazdaságok adósságrátáinak mediánjától is.

Az "A" besorolási sávban szereplő szuverén adósok államadósság-rátájának mediánszintje a Fitch Ratings osztályzati listáján 54 százalék. A Fitch Ratings prognózisa szerint a kínai államadósság-ráta 2025-ben 64,2 százalékra emelkedik tovább, és 2028-ra megközelíti a 70 százalékot.

A Fitch mindeközben azzal számol, hogy a kínai gazdaság növekedési üteme az idén 4,5 százalékra lassul a tavalyi 5,2 százalékról, mindenekelőtt az ingatlanszektor folyamatosan gyenge teljesítménye és a háztartások lanyha fogyasztási lendülete miatt. A háztartási fogyasztás gyengesége éppen az ingatlanpiaci gondokból eredő negatív vagyonhatások következménye - hangsúlyozza a hitelminősítő.

Nemrégiben egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Ratings - korábbi nevén Moody's Investors Service - is negatívra rontotta a kínai osztályzati kilátást.

A Moody's azzal indokolta a döntést, hogy a jelek szerint a kínai kormány a pénzügyi stresszhelyzetben lévő regionális és helyi önkormányzatok finanszírozási támogatására készül, és a cég megítélése szerint ez széles bázisú, lefelé ható kockázatokkal terheli Kína költségvetési, gazdasági és intézményi erejét.

A Moody's is megerősítette ugyanakkor a Kínára érvényben tartott "A1" szintű - a Fitch módszertanában "A plusz" jelölésű osztályzattal azonos -, elsőrendű befektetői besorolást.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: Nehéz lenne a békefenntartás Ukrajnában

Még a tűzszünet is távolinak tűnik az orosz-ukrán fronton, de már egyeztetések kezdődtek egy békefenntartó erő felállításáról. A legnagyobb problémát az jelentheti, hogy a harcoló felek nem minden nemzet katonáit fogadnák el – mondta az InfoRádióban Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Uniós csúccsal ért véget a magyar EU-elnökség – von der Leyen és Orbán Viktor is számot vetett

Uniós csúccsal ért véget a magyar EU-elnökség – von der Leyen és Orbán Viktor is számot vetett

A magyar uniós elnökség mérlege kedvező, hiszen számos fontos döntést hoztak az európai belső és külső kapcsolatok erősítése érdekében, beleértve Románia és Bulgária teljes Schengen-integrációját. Az ukrajnai háború továbbra is az unió fő prioritásai közé tartozik: az EU célja, hogy 2025-ig stabil finanszírozást biztosítson az országnak, miközben az ottani energiabiztonságot és az újjáépítést is támogatja – értékelték a helyzetet az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozóját követően Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke értékelték.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×