eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

Szijjártó Péter: feje tetejére állt a világpolitikai status quo

Az elmúlt évek válságai a feje tetejére állították a világpolitikai és a világgazdasági status quot, sajnos egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a világ újra blokkosodni fog, ugyanis jó néhány nyugati politikus mesterségesen szeretné elszigetelni egymástól azt, ami önmagától jól működik együtt – írta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárával való találkozó előtt.

Szijjártó Péter azt írta: a keleti és a nyugati gazdaságok együttműködése egyaránt sikeressé tudja tenni a keleti és a nyugati gazdaságokat, míg ennek az együttműködésnek az ellehetetlenítése egy igazi kiütést jelentene az európai gazdaságnak.

„Érdemes Magyarország példáját a világ figyelmébe ajánlani, hiszen nálunk a keleti és a nyugati vállalatok eredményesen működnek együtt és mindebből a magyar gazdaság sokat profitál. Ha ez jól működik Magyarországon, működnie kellene globálisan is” – fogalmazott a tárcavezető.

Hangsúlyozta, hogy

ma az OECD az utolsó platformok egyike, ahol még van remény a józan észen alapuló megközelítésre.

„Mi, magyarok, egy olyan ország vagyunk, amely képes a híd szerepét betölteni kelet és nyugat között, hiszen NATO és EU tagként mélyen integrálódtunk a nyugati struktúrákba, de egyúttal megfigyelők vagyunk a Türk Államok Szervezetében, kiemelt stratégiai partnerséget tartunk fent Kínával, és nyitva tudtuk tartani a kommunikációs csatornákat Oroszország felé is” – emelte ki Szijjártó Péter.

A bejegyzés szerint a miniszter megérkezett Párizsba, ahol előbb Mathias Cormannal, az OECD főtitkárjával találkozik, majd következik a szervezet eurázsiai témájú miniszteri ülése.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×