Az elmúlt időszakban mind az Egyesült Államokban, mind Európában folyamatosan emelkedtek a kamatok, ami miatt az elemzők többsége arra számított, hogy nehéz éve lesz az aranynak idén. A folyamatok arra sarkallták a magánbefektetőket, hogy magasabb kamatozású kötvényekbe „menjenek át” az aranyból.
Korányi G. Tamás azt mondta az InfoRádióban, hogy mindez komolyan éreztette hatását, hiszen folyamatosan csökkent az ETF-ek állománya. Az ETF-ek olyan tőzsdén jegyzett kereskedett alapok, amelyek aranyat tartanak. A szakértő hozzátette: általában aki aranyat vesz külföldi tőzsdéken, nem a fizikai aranyat szerzi be és viszi haza, hanem aranytartalmú befektetési jegyet vásárol.
Az ETF-ek állománya az elmúlt időszakban folyamatosan csökkent, ami maga után vonta azt, hogy aranyat adtak el az érintettek, mert a ügyfeleik kivontak pénzeket. Ezzel ellentétes folyamat játszódott le a másik fő szegmensnél, a jegybankoknál, melyek az év folyamán nettó vásárlók voltak és
az előző két hónapban erőteljesen felléptek, mintegy 130 tonna aranyat vettek.
Korányi G. Tamás szerint úgy látszik, hogy a jegybankok a bizonytalan időkben növelik az aranykészletet. Ez tartotta meg az arany árát, amely egy nagyon szűk sávban ingadozik: jelenleg 1909 dollár/uncia, ami 22 ezer forintnak felel meg grammonként. Ez az ár megközelítőleg ugyanannyi, mint január elején volt.
Az év első hónapjában körülbelül 1800 dollár volt az aranyár, de akkor erősebb volt a dollár a forinthoz képest. A tőzsdei szakértő hozzátette: sokan arra számítanak, hogy
ha jön a kamatcsúcs és jövőre leállnak a kamatemelések, az jót tesz majd az aranynak is
és „átviheti végre azt a bűvös 2000 eurós határt, amit a háború kitörése után egy rövid időre átvitt, de igazából hosszú évek óta nem tudta elérni”. A szakértők szerint 2024-ben azonban megtörténhet ez.
Ez a folyamat alapvetően a nemzetközi szinten következhet be. „Jövőre már visszaáramolhat pénz az aranypiacra, de azért azt látni kell, hogy a nemzetközi kötvénypiac méretben sokkal nagyobb, mint az aranypiac” – mondta az InfoRádióban Korányi G. Tamás.