eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
fotó: Marc Ryckaert - A feltöltő saját munkája, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13523849
Nyitókép: Készítette: Marc Ryckaert - A feltöltő saját munkája, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13523849

Gigaerőmű kezdi meg a működését a Níluson

Befejezték Etiópiában az Etióp Újjászületés Nagy Gátja (GERD) nevű, Szudánban és Egyiptomban aggodalmat kiváltó nílusi óriásvíztározó feltöltését.

Abij Ahmed etióp miniszterelnök az X mikroblogon jelentette be vasárnap a feltöltés negyedik, egyben utolsó fázisának "sikeres" befejezését, hangoztatva, hogy "a nemzeti szívósság minden nehézség ellenére meghozta eredményét".

A Kék-Nílus vizét áramtermelésre felhasználó óriásgát építése 2011-ben kezdődött és négymilliárd dollárba került.

A beruházás által érintett három ország - Etiópián és Egyiptomon kívül Szudán - augusztus 27-én jelentette be, hogy újrakezdték a vízfelhasználásról folyó, 2021 áprilisában megszakadt tárgyalásokat.

Etiópia szerint a 6000 megawatt kapacitásúra tervezett vízerőmű kulcsfontosságú gazdasági fejlődése áramszükségletének kielégítéséhez, Egyiptom és Szudán azonban egzisztenciális fenyegetésnek tekinti a gátat, mert vízszükségletük csaknem száz százalékát a Nílusból fedezik.

Az 1,8 kilométer hosszú és 145 méter magas óriásgát feladata, hogy duplájára növelje az áramtermelést Etiópiában, ahol a mintegy 120 millió lakosnak csak a fele rendelkezik villamos árammal. A vízerőmű segítheti Etiópiát abban is, hogy Afrika legnagyobb áramexportőrévé váljon.

Címlapfotó: Marc Ryckaert.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×