eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Mártonffy Béla: Rossz szemlélet vezetett oda, hogy a magyar gyümölcstermelés nettó importőrré vált

Fajtavizsgálat, a technológia korszerűsítése és a szövetkezeti formák felelevenítése szükséges ahhoz, hogy fellendüljön itthon a gyümölcstermelés – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztályának elnöke

A jó adottságok ellenére Magyarország a legtöbb gyümölcsből nem önellátó, vagyis csak behozatalból tudja fedezni a szükségleteit. Mártonffy Béla azt mondta az InfoRádióban, hogy az elmúlt években nettó importőrré vált a magyar gyümölcstermelés.

Ennek egyik fő oka a klímaváltozás.

A hosszú és tartós éjszakai-hajnali fagyok országszerte komoly károkat okoztak – elsősorban a a csonthéjasok termésében. A hazai kajszi- és őszibarack, valamint a cseresznye ezt nagyon megsínylette, de volt olyan év is, amikor az almát is érintette a kedvezőtlen helyzet.

Hazánknak ezen túlmenően több technológiai és hatékonysági elmaradottsága is van a nyugati országokkal szemben. A szakember meglátása szerint mutatkozik remény arra, hogy ezt a következő időszakban majd be lehet hozni, mert a kormányzat komoly összegeket fordít a mezőgazdaság fejlesztésére.

Mártonffy Béla hozzátette: az egyik legfőbb probléma az, hogy

a gazdálkodók nem megfelelő fajtákat ültettek az egyes gyümölcsökből.

Emlékeztetett, hogy miután Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, az akkori kormányzat megszüntette a fajtakísérleteket. Ez azt jelentette korábban, hogy ha külföldről behoztak valamilyen gyümölcsfajtát, amit nem Magyarországon nemesítettek, azt ki kellett próbálni és később ennek alapján lehetett telepíteni idehaza, ha bírta az itteni viszonyokat. „Ez a tevékenység megszűnt egy rossz szemlélet miatt, mert világfajtákat akartak Magyarországra szánni, amiket aztán be is lehetett hozni. Ezzel az a legnagyobb probléma, hogy ezek a fajták nem Magyarországra lettek nemesítve, ami lassan-lassan oda vezetett, hogy egyre kevesebb termett belőlük és nagy káruk keletkezett a gazdáknak” – magyarázta.

Mártonffy Béla elmondta: mindezek után Magyarország piaci lehetőségei beszűkültek. Az ismert okok miatt a szakmai szervezetek

a fajtavizsgálatok és a fajtakiválasztás visszaállítását szorgalmazzák, de emellett a technológiaváltást is sürgetik.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara fontosnak tartaná a szövetkezeti rendszer megerősítését is, amelynek nagy hagyománya van az olyan fejlett mezőgazdasággal rendelkező országokban, mint Dánia, Hollandia vagy éppen Franciaország.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×