Már javában tart a szilvaszezon, az időjárás azonban sem tavasszal, sem pedig a nyári hónapokban nem kedvezett a termesztésének: március–áprilisban szokatlanul hűvös volt, később pedig sok csapadék esett, ami megnehezítette, hogy a gazdálkodók védekezzenek a moníliafertőzés ellen – mondta az InfoRádiónak Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztályának elnöke.
Számításaik szerint a gazdálkodók közepes mennyiséget, 40-50 ezer tonnát takaríthatnak be a gyümölcsből. Mártonffy Béla elmondása szerint Magyarországon három–négy tájkörzetben, csaknem 6 ezer hektáron termesztenek szilvát; a legnagyobb mennyiségben Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében.
A hazai termőterület nagysága az elmúlt években valamelyest csökkent, a termelés pedig egyre inkább az intenzív kézi szedésre alkalmas ültetvények irányába tolódik el. A megtermelt termék 60 százalékát az ipar használja föl – lekvár, befőtt és pálinkafélék készülnek belőle –, a többi részét pedig frissen fogyasztjuk.
A szilva igazi vitaminbomba,természetes A-, B-, C-, E- és K-vitamin forrás, magas az antioxidáns- és az ásványianyag-tartalma, de emellett klorogénsav is van a gyümölcsben, vagyis fogyasztásával megelőzhető az elhízás.