Jó hír, hogy a magyar gazdaság kilátásai kedvezőek, jövőre visszatérhetünk a 4 százalék körüli növekedési pályára, rossz hír viszont, hogy folytatódik az Európai Unió gazdasági térvesztése, a romló versenyképesség, a gyenge tőkevonzó képesség, a piacok elvesztése nehezebbé teszi Közép-Európa küzdelmét a háború okozta válság és szankciós politika hatásaival – jelentette ki Varga Mihály a Gombaszögi Nyári Táborban, Szlovákiában.
A pénzügyminiszter szlovák kollégájával, Horváth Mihállyal folytatott panelbeszélgetésen hangsúlyozta: úgy tudjuk elkerülni a recessziót, ha megőrizzük a munkahelyeket, megvédjük a munkát terhelő adók alacsony szintjét, valamint újabb beruházásokat hozunk Magyarországra.
A tárcavezető rámutatott: az ukrajnai háború és az arra adott szankciók miatt egész Európa gazdasága a recesszió felé tart, válságba került. A kormány ezért a családok és a gazdaság védelme érdekében ezekhez a változásokhoz igazította a jövő évi költségvetést.
A cél világos: vissza kell térni a pandémiát megelőző hiány- és adósságcsökkentő pályára.
„Ezt jól mutatja, hogy a hiányt csökkentettük, jövőre pedig 2,9 százalékra tovább javítjuk” – áll a PM közleményében, ami szerint a költségvetés kiszámítható és tervezhető alapot ad a növekedési pálya fenntartásához, valamint az egyensúlyi mutatók javításához.
A miniszter a hazánknak járó helyreállítási forrásokról szólva elmondta:
a kormány részéről nincs B terv, a forrásokhoz való hozzáférés érdekében Magyarország minden feltételt teljesített.
Tavaly 4,6 százalék helyett 5 százalék felett növekedhettünk volna, amennyiben megkapjuk ezeket az összegeket – tudatta a tárcavezető. Mint mondta: mindezek ellenére fegyelmezett gazdálkodással tovább javítjuk az államháztartás mutatószámait.
A magyar pénzügyminiszter szerint a háború miatti energiadiverzifikáció és a kínai gazdasági kapcsolatok erőszakos szűkítése olyan pályát rajzol Európa számára, ami a világgazdasági szerep további csökkenését jelentheti. Varga Mihály korunk egyik legnagyobb kihívásának nevezte a hagyományokat nem tisztelő, a keresztény kultúrát támadó irányzatok erőteljes terjesztését.