eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Sávos András, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke a szervezet üzleti reggelijén Budapesten, a Hotel Corinthiában 2023. február 15-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Felmérés: pesszimistábbak lettek a Magyarországon működő német cégek

Míg egy évvel ezelőtt a megkérdezett vállalatok 86 százaléka mondta azt, hogy ismét Magyarországot választaná befektetése helyszínéül, most ez az arány 79 százalék – derült ki a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2023-as, most bemutatott konjunktúrajelentéséből. Az olcsó munkaerő továbbra is jelentős magyar versenyelőny.

Rekord részvételt hozott a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara idei felmérése; a tagság több mint 250 vállalata nyilatkozott – ismertette a köztestület elnöke. A kutatás egyik fő megállapítása, hogy a vállalatok pesszimistábban ítélik meg a maguk és a magyar gazdaság helyzetét, mint a korábbi években, ami a mostani háborús és inflációs környezetben a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke szerint nem nagy meglepetés.

Szintén tanulságos, hogy a fizikai és szellemi munkaerő elérhetősége változatlanul „forró téma”, mind a német, mind a magyar vállalatoknál. A válaszadók további intézkedéseket tartanak szükségesnek annak érdekében, hogy a magyar gazdaság tovább tudjon fejlődni a következő években – jegyezte meg Sávos András.

A megkérdezett vállalatok, dacára, hogy pesszimistábban ítélik meg a mostani helyzetet, további bővítéseket, beruházásokat terveznek végrehajtani – a jövőt megalapozandó –, a válságra pedig csak átmeneti jelenségként tekintenek, ami a köztestület elnöke szerint mindenképpen jó hír.

A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara konjunktúrajelentése szerint a kockázati tényezők között állandó jelleggel felbukkanó jogbiztonság kérdése idén kedvezőtlenebb megítélést kapott a cégek részéről, főként a kiszámíthatatlanság miatt. Vagyis

a vállalatvezetők nem tartják kedvezőnek, ha mondjuk a késő esti közlönyből értesülnek egy-egy, a cégüket is érintő változásról.

Sávos András megjegyezte, a német vállalkozások aránya a magyarországi kiskereskedelemben igen magas, a megjelenő különadók pedig őket is érintik, és ebben a tekintetben nyilván nem túlzottan boldogok, mert nem igazán tudnak ezekre reagálni.

A konjunktúrajelentés szerint a Magyarországon megkérdezett vállalatok 29 százaléka említette kockázatként a jogbiztonságot, míg tavaly még csak 21 százalékuk. Megjegyzendő, hogy ebből a tekintetből Lengyelország sem áll túl fényesen, ott 45 százalék van hasonló véleményen.

A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke végül azt is közölte: köztestületként folyamatos kapcsolatban állnak a kormányzattal, és állandó jelleggel ismertetik véleményüket, ilyen tekintetben tehát a most bemutatott anyag sem szolgálhat meglepetésként.

A teljes konjunktúrajelentés itt olvasható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×