eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin
Yettel feliratok a Telenor Magyarország Zrt. üzletében egy budai bevásárlóközpontban 2022. február 15-én. Márciustól nevet változtat a cseh PPF befektetői csoport tulajdonában álló mobiltársaság, új neve Yettel Magyarország Zrt. lesz.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Az állam kiemelt céljához kellett a Yettel-részvénycsere a szakértő szerint

Az állam egyszerre két stratégiai fontosságú kommunikációs vállalatban is részesedést szerezhetett a Yettel–Vodafone-részvénycsereügylet révén – mondta a tranzakció jelentőségéről Fekete Beatrix, a Portfolio elemzője.

Részvénycsereügyletet kötött az állam képviseletében eljáró Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. és a 4iG Nyrt. leányvállalataként működő Antenna Hungária Zrt. A tranzakció eredményeképpen a Corvinus Zrt. közvetett kisebbségi tulajdonrészt szerez a Yettel Magyarországban – közölte hétfőn a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

Fekete Beatrix, a Portfolio elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a 4iG és a magyar állam csak részvényeket cserélt, ami nem járt pénzmozgással. A tranzakció révén a 4iG átadja a magyar államnak a Yettelben lévő 25 százaléknyi részesedését, cserébe kap 19,5 százaléknyi részt a Vodafone-ban. Ezzel a 4iG lesz a Vodafone többségi tulajdonosa.

Fekete Beatrix elmondta, hogy a magyar államnak korábban már volt részesedése a Yettelben, amikor még 2019-ben a tulajdonában lévő Antenna Hungária szerzett 25 százalékos részt a mobiltelefonos cégben. Később a 4iG felvásárolta az Antenna Hungáriát, és így a vállalat kezébe került a Yettel 25 százaléka is.

Az elemző arra is emlékeztetett, hogy januárban zárult le a Vodafone Magyarország felvásárlása, akkor a 4iG 51, míg a magyar állam 49 százalékos részesedést szerzett a távközlési vállalatban.

Most az állam ebből a 49-ből ad át 19,5 százalékot a 4iG-nak a 25 százaléknyi Yettel-részvényért.

A 4iG ezzel megválik a Yettel részesedésétől, viszont a Vodafone-ban már több mint 70 százalékra nő a tulajdonrésze.

"Az állam számára a mostani részvénycsere értelme az, hogy egyszerre két stratégiai fontosságú kommunikációs vállalatban is részesedést szerezhetett. Az ugyanis a kifejezett cél, hogy az állam erősítse szerepvállalását a stratégiai ágazatokban. A mostani részvénycserével egyrészt diverzifikálni lehet az állam távközlési portfólióját, másrészt kisebbségi tulajdonosként támogathatja is ezeket a cégeket" – mondta Fekete Beatrix.

Az elemző szerint a 4iG-nak pedig azért előnyös az ügylet, mert a cég irányító többségre törekszik a kiszemelt vállalatokban, viszont csak kisebbségi részvényes lehetett a Yettelben. Erre a részesedésre a 4iG inkább csak pénzügyi befektetésként tekintett, és már nem igazán volt rá szüksége, inkább a Vodafone-ra építi a formálódó távközlési üzletágát, ezért dönthetett a Yettel-részvények értékesítése mellett a társaság – közölte az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×