A PÉNZ7 rendezvénysorozat keretében - Európa 30 országhoz hasonlóan - pénzügyi szakemberek tartanak iskolai előadásokat a fiataloknak. Magyarország 2015-ben csatlakozott a programhoz.
Varga Mihály hangsúlyozta: a fiatalok ma már rendszeresen használják a modern technológiákat, ezért nagyobb veszélynek is vannak kitéve. Sokszor nehezebben igazodnak el, vagy nehezebben ismerik fel a kockázatokat.
Varga Mihály előadásában szólt a pénzhasználat történetéről, a korszerű digitális eszközökről, a hitelkártyák, bankkártyák előnyeiről, hátrányairól. Elmagyarázta a diákoknak, mit jelent a pénz kezelése bankszámlán, mit kell tudni a befektetésekről, az állampapírokról.
A tanórát követő sajtótájékoztatón Varga Mihály jelezte, Magyarország megtapasztalta, hogy a pénzügyi tudatosság hiánya mit tud okozni. Felidézte, hogy
a 300 ezer devizahiteles helyzete, komoly társadalmi feszültségeket okozott a 2010-es években.
Kiemelte: a lakossági devizahitelt "szerencsére sikerült kivezetni a rendszerből, majd a magyar kormány 2010 után tudatos pénzügyi tervezést kezdett. Elindultak olyan programok, amelyek segítik az embereket abban, hogy a céljaikat pénzügyi tudatossággal érjék el". Megemlítette a babaváróhitelt, a CSOK különböző hitelprogramjait. Hozzáfűzte: olyan eszközöket helyeztek el a pénzügyi szabályozó rendszerben, amelyek védik a fogyasztókat az indokolatlan eladósodástól. De mindig vannak új fejlesztések, amelyre nem lehet időben felkészülni, az lenne a cél, hogy a fiatalok ezeket megismerjék - hívta fel a figyelmet a pénzügyminiszter.
Magyarország a Magyar Bankszövetség kezdeményezésére 2015-ben csatlakozott az Európai Pénzhét (European Money Week) közel harminc országot átfogó pénzügyi edukációs programjához. A múlt évben 1000 iskola több mint 170 ezer diákkal csatlakozott a kezdeményezéshez. Pénz7 programon a pénzügyminisztérium, a jegybank, a bankszövetség és a kereskedelmi bankok munkatársai tartanak órákat az iskolákban.