Február elsejétől indul el 700 milliárd forintos hitelkerettel a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram a hazai vállalatok számára. A kormány célja, hogy támogassa a magyar gazdaság növekedését és hozzájáruljon ahhoz, hogy a magas kamatkörnyezetben se álljon a hitelezés. Az új programot az Exim bank ernyője alatt hajtják végre, de a hitelezésbe a kereskedelmi bankokat is bevonják.
A kormány arra a következtetésre jutott, hogy egészséges hitelezés nélkül nincs fenntartható gazdasági növekedés – mondta az InfoRádiónak Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár, hangsúlyozva: egyértelmű cél, hogy az ország elkerülje a recessziót, miközben a családok és a teljes foglalkoztatottságot egy gazdasági védvonal megerősítésével óvják. Ezért a korábbi több mint 2000 milliárdos gazdaságvédelmi programokat a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram segítségével további 700 milliárddal bővítik. Így már
3000 milliárd forintnyi – a magyar GDP 4 százalékának megfelelő – forrás áll rendelkezésre a hazai vállalatok működésére és beruházásaihoz.
A program a teljes hazai vállalati szektor működését támogatni tudja majd – mondta az Eximbank vezérigazgatója. A fix és kedvezményes kamattal felvehető hitelek több konstrukcióban lesznek elérhetőek. Kisgergely Kornél elsőként a forgóeszközhitelt említette, amit 6 százalékos forintkamat mellett, euróban pedig 3,5 százalékos kamattal tudnak majd felvenni a vállalkozások. Ennek fontosságát az adja, hogy az idén jelentős mennyiségben járnak le – korábban sokkal kedvezőbb kamatkörnyezetben megkötött – forgóeszközhitelek, amiket a vállalkozásoknak meg kell majd újítaniuk. A jelenlegi környezetben ezek viszont 20 százalék környékén tudnának gazdát találni a piacon, ami ellehetetlenítené a vállalkozásokat – magyarázta a vezérigazgató. A program másik lábát a beruházási hitelprogram adja, szintén 6 százalékos forintkamattal és 3,5 százalékos eurókamattal. Végül, de nem utolsó sorban van egy zöld hitelprogram ág is, ami forintban 5, euróban pedig 3 százalékon lesz elérhető.
A vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy
nincsen iparági megkötés a hitel felvételéhez.
Azt is közölte, körülbelül 300 milliárd forintnyi forgóeszközhitel fog idén lejárni, így arra számítanak hogy legelőször a cégek ezt a hitelkeretet fogják felhasználni.