eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Young woman with red hair buying groceries in a local supermarket, feeling depressed by the high prices in the store and leaning on her shopping cart
Nyitókép: Brothers91/Getty Images

Már 42,7 százalékkal drágább egy családi nagybevásárlás

Egy felmérés szerint 10 256 forinttal kell többet a kasszáknál hagynunk ugyanazért a kosárért, mint 2021 novemberében.

A Privátbankár legfrissebb árkosár-felmérése szerint novemberben tovább gyorsult az élelmiszerárak emelkedésének tempója, aminek köszönhetően egyetlen év alatt 42,7 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak a hazai hipermarketekben. Mindez azt jelenti, hogy átlagosan 10 256 forinttal kell többet fizetni a kasszáknál ugyanazért a kosárért, mint 2021 novemberében.

A novemberi áremelkedési toplista első három helyén a tojás 159 százalékos, a kenyér 147 százalékos és a sajt 144 százalékos drágulással áll. Ezek a termékek 2,5-szer drágábbak, mint egy éve. Az árstopon kívüli tej 90 százalékkal lett drágább, a tejföl 71 százalékkal, a rizs 69 százalékkal kerül többe idén novemberben – olvasható.

Az árstopos termékek közül a csirkemellnél 22 százalékos átlagos áremelkedést mutattak ki. Megjegyzik, "nem tudtunk mindenhol a legolcsóbbra árazott termékből szerezni". Az árstopon kívül a legkevésbé az alma (+14 százalék), a szeszes ital (14-18 százalék) és az ásványvíz (22 százalék) drágultak.

A Privátbankár mások mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy az árstopos termékekből – érthető módon – kevesebbet termelnek a beszállítók, így azok gyorsan elfogynak a boltokban, helyettük pedig már csak az áremelkedésen átesett termékeket lehet elérni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×